Britania dhe BE-ja arrijnë marrëveshje për tranzicionin e Brexit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Britania dhe BE-ja arrijnë marrëveshje për tranzicionin e Brexit

NULL NULL
19/03/2018

Britania dhe Bashkimi Evropian kanë arritur marrëveshje një pjesën më të madhe të negociatave që çojnë në largimin e plotë të Britanisë.

Negociatori i Britanisë për Brexit, Michel Barnier ka njoftuar se të dyja palët janë pajtuar për një periudhë tranziconi.

Periudha tranzicionale do të fillojë nga dita e parë e Brexit – 29 mars 2019 – dhe është dizajnuar në mënyrë që të lehtësoj marrëdhëniet e përhershme në të ardhmen.

Barnier gjithashtu ka bërë të ditur se është arritur marrëveshje për të drejtat e 4.5 milionë shtetasve të BE-së në Britani dhe 1.2 milionë shtetasve britanikë në BE, pas Brexit.

Ai theksoi se ka nevoje për më shumë punë në çështje të tjera te rëndësishme siç është kufiri me Irlandën Veriore.