Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Britani: Miratohet terapia e parë gjenetike në botë për sëmundjen e qelizave drapër

NULL NULL
17.11.2023 15:53
qeliza draper

Rregullatori i barnave në Britani ka autorizuar trajtimin e parë në botë të terapisë gjenetike për sëmundjen e qelizave drapër, në një lëvizje që mund të ofrojë lehtësim për mijëra njerëz me sëmundjen gjymtuese në Mbretërinë e Bashkuar.

Në një deklaratë të enjten, Agjencia Rregullatore e Mjekësisë dhe Kujdesit Shëndetësor tha se miratoi Casgevy, ilaçin e parë të licencuar duke përdorur mjetin e modifikimit të gjeneve CRISPR, i cili u dha prodhuesve të tij një çmim Nobel në 2020-tën.

Agjencia miratoi trajtimin për pacientët me sëmundje drapërocitare dhe talasemi, të cilët janë 12 vjeç e lart.

Casgevy është bërë nga Vertex Pharmaceuticals dhe CRISPR Therapeutics, raporton Associated Press, transmeton Klankosova.tv.

Deri më sot, transplantet e palcës kockore, procedura jashtëzakonisht të vështira që vijnë me efekte anësore shumë të pakëndshme, kanë qenë i vetmi trajtim afatgjatë.

“E ardhmja e kurave që ndryshojnë jetën qëndron në teknologjinë e bazuar në CRISPR apo përpunim gjenetik”, tha Dr. Helen O’Neill nga University College, Londër.

“Përdorimi i fjalës ‘shërim’ në lidhje me sëmundjen e qelizave drapër ose talaseminë ka qenë deri më tani i papajtueshëm”, tha ajo në një deklaratë, duke e quajtur miratimin e terapisë gjenetike nga MHRA “një moment pozitiv në histori”.

Si sëmundja e qelizave drapër, ashtu edhe talasemia shkaktohen nga gabimet në gjenet që bartin hemoglobinën, proteina në qelizat e kuqe të gjakut që mbartin oksigjen.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.