Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bota në rrugën e duhur për të thyer një prag kritik të ngrohjes në pesë vjetët e ardhshëm

NULL NULL
17.05.2023 17:39
global warning

Bota tani ka gjasa të shkelë një prag kyç klimatik për herë të parë brenda pesë vjetëve të ardhshme, sipas Organizatës Botërore Meteorologjike, për shkak të një kombinimi të ndotjes së nxehtësisë.

Temperaturat globale janë rritur në vitet e fundit pasi bota vazhdon të djegë lëndë djegëse fosile që ngrohin planetin si qymyri, nafta dhe gazi. Dhe ky trend nuk tregon asnjë shenjë ngadalësimi. Në përditësimin e saj vjetor të klimës, WMO tha se midis 2023 dhe 2027 tani ka një shans 66% që temperatura e planetit të rritet mbi 1.5 gradë Celsius të ngrohjes mbi nivelet para-industriale për të paktën një vit.

Teksa temperaturat rriten, ekziston gjithashtu një probabilitet 98% që të paktën një nga pesë vjetët e ardhshëm – dhe periudha pesëvjeçare në tërësi – të jetë më e ngrohta e regjistruar ndonjëherë për planetin, raportoi WMO, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

Thyerja e pragut prej 1.5 gradësh mund të jetë vetëm e përkohshme, tha WMO, por do të ishte sinjali më i qartë se sa shpejt po përshpejtohet ndryshimi i klimës – përshpejtimi i rritjes së nivelit të detit, moti më ekstrem dhe shkatërrimi i ekosistemeve jetike.

Shtetet u zotuan në Marrëveshjen e Parisit për Klimën për të kufizuar ngrohjen globale nën 2 gradë – dhe mundësisht në 1.5 gradë – krahasuar me temperaturat para-industriale. Shkencëtarët e konsiderojnë ngrohjen 1.5 gradë si një pikë kyçe, përtej së cilës shanset e përmbytjeve ekstreme, thatësirës, zjarreve dhe mungesës së ushqimit mund të rriten në mënyrë dramatike.

“Ky raport nuk do të thotë se ne do të kalojmë përgjithmonë nivelin 1.5 gradë Celsius të specifikuar në Marrëveshjen e Parisit që i referohet ngrohjes afatgjatë për shumë vite. Megjithatë, WMO po jep alarmin se do të shkelim nivelin e 1.5 gradë Celsius në një bazë të përkohshme me frekuencë në rritje”, tha në një deklaratë Sekretari i Përgjithshëm i WMO-së, Profesor Petteri Taalas.

Rritjet e temperaturës janë nxitur nga rritja e ndotjes së ngrohjes së planetit nga djegia e lëndëve djegëse fosile, si dhe ardhja e parashikuar e El Niño, një fenomen natyror klimatik me një efekt ngrohjeje globale.

“Një ngrohje El Niño pritet të zhvillohet në muajt e ardhshëm dhe kjo do të kombinohet me ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njeriu për të shtyrë temperaturat globale në një territor të paeksploruar”, tha Taalas. “Kjo do të ketë pasoja të gjera për shëndetin, sigurinë ushqimore, menaxhimin e ujit dhe mjedisin. Duhet të jemi të përgatitur”.

Viti më i nxehtë aktual i regjistruar është viti 2016, i cili pasoi një ngjarje shumë të fortë El Niño.

El Niño tenton të rrisë temperaturat vitin pas zhvillimit të tij, gjë që mund ta vendosë vitin 2024 në rrugën “e duhur” për të qenë viti më i nxehtë i regjistruar.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.