Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Blinkeni takon homologun kinez në Mynih

NULL NULL
18.02.2023 22:37

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u takua me kryediplomatin kinez Wang Yi të shtunën, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

Takimi, i cili u zhvillua në margjinat e Konferencës së Sigurisë së Mynihut, është i pari ballë për ballë midis zyrtarëve të lartë amerikanë dhe kinezë që kur SHBA-ja rrëzoi një balonë të dyshuar kineze mbikqyrjeje në brigjet e Karolinës së Jugut në fillim të këtij muaji, i cili udhëtoi nëpër hapësirën ajrore amerikane.

Pasojat diplomatike nga balona kanë qenë të shpejta, me Uashingtonin që akuzon Kinën për vëzhgimin e një programi të gjerë mbikëqyrjeje ndërkombëtare. Pekini, ndërkohë, i ka mohuar këto pretendime dhe nga ana e tij ka akuzuar SHBA-në, pa prova, për fluturimin e balonave mbi hapësirën e saj ajrore pa leje. Kina pohon se baloni i saj, të cilin forcat amerikane e identifikuan dhe më pas e rrëzuan në fillim të këtij muaji, ishte një aeroplan kërkimor civil që u zhvendos aksidentalisht nga kursi, raporton CNN.

Më herët të shtunën, Wang kritikoi trajtimin e incidentit nga Shtetet e Bashkuara, duke e quajtur reagimin “absurd dhe histerik” dhe “100% abuzim të përdorimit të forcës”, transmeton Klankosova.tv.

Presidenti Joe Biden tha të enjten se ai pret të flasë me Xi për balonën, por se ai nuk do të kërkojë falje për rrëzimin e tij.

“Shpresoj se do t’i japim fund kësaj gjëje, por nuk kërkoj falje për rrëzimin e asaj tullumbaceje”, tha ai.

Të mërkurën, CNN raportoi se zyrtarët e inteligjencës amerikane po vlerësojnë mundësinë që balona të mos ishte manovruar qëllimisht në SHBA-në kontinentale nga qeveria kineze dhe po shqyrtojnë nëse u devijua nga kursi nga erërat e forta, sipas shumë njerëzve të informuar mbi inteligjencën.

Çdo informacion që sugjeron se rruga e balonës në SHBA mund të ketë qenë e paqëllimshme mund të lehtësojë tensionet midis dy kombeve.

Wang, i cili u emërua këshilltari kryesor i Xi për politikën e jashtme muajin e kaluar, ka vizituar tashmë Francën dhe Italinë këtë javë dhe pritet të vizitojë Rusinë pas konferencës së Mynihut.

Udhëtimi do të jetë një provë e përpjekjes së Pekinit për të arritur një akt balancues diplomatik midis forcimit të marrëdhënieve me Perëndimin dhe mbajtjes së lidhjeve të ngushta me Moskën.

Marrëdhëniet e Kinës me Evropën janë vënë nën stres të madh pas luftës në Ukrainë. Pekini ka refuzuar të dënojë plotësisht pushtimin ose të mbështesë masa të shumta kundër tij në Kombet e Bashkuara. Kina ka vazhduar gjithashtu partneritetin me ushtrinë ruse gjatë stërvitjeve në shkallë të gjerë, ndërkohë që ka rritur tregtinë dhe blerjet e karburantit nga Moska.

Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme të Kinës, vizita e Wang në Moskë do të ofrojë një mundësi për Kinën dhe Rusinë që të vazhdojnë të zhvillojnë partneritetin e tyre strategjik dhe “të shkëmbejnë pikëpamje” mbi “çështjet e pikave të nxehta ndërkombëtare dhe rajonale me interes të përbashkët” – një frazë e përdorur shpesh për të aluduar në tema, përfshirë luftën në Ukrainë.

Ministria e Jashtme nuk specifikoi nëse Wang do të takohej me presidentin rus Vladimir Putin.

Vizita e Wang mund të parashikojë gjithashtu një vizitë shtetërore të Xi në Moskë më vonë këtë vit. Putini i bëri një ftesë presidentit Xi gjatë një telefonate të zakonshme të fundvitit mes dy liderëve, por Ministria e Jashtme e Kinës ende nuk ka konfirmuar ndonjë plan. /Klankosova.tv

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.