Blinken në Turqi, kërkon anëtarësim të shpejtë të nordikëve në NATO - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Blinken në Turqi, kërkon anëtarësim të shpejtë të nordikëve në NATO

NULL NULL
20.02.2023 11:05

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të hënën se Uashingtoni mbështet fuqishëm anëtarësimin e shpejtë të Suedisë dhe Finlandës në NATO, duke pasur parasysh hapat që ato kanë marrë tashmë, edhe pse homologu i tij turk theksoi nevojën për veprime më konkrete.

Ofertat e vendeve nordike në NATO kanë ngecur sepse Turqia ka refuzuar t’i ratifikojë ato, duke thënë se Stokholmi në veçanti ka strehuar ata që i quan anëtarë të grupeve terroriste. Ankaraja kohët e fundit tregoi se do të miratonte vetëm Finlandën.

“Finlanda dhe Suedia kanë ndërmarrë tashmë hapa konkretë për të përmbushur angazhimet që ata përmbushën në bazë të memorandumit trepalësh të marrëveshjes që ata nënshkruan,” tha Blinken, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht pranimin e tyre në aleancë “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Ai përsëriti se çështja e zgjerimit nordik të NATO-s nuk është një çështje dypalëshe me Turqinë.

Suedia dhe Finlanda aplikuan vitin e kaluar për t’u bashkuar me paktin e mbrojtjes transatlantike pasi Rusia pushtoi Ukrainën, por u përballën me kundërshtime të papritura nga Turqia.

Ankaraja dëshiron që Helsinki dhe Stokholmi në veçanti të marrin një linjë më të ashpër kundër Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila konsiderohet një grup terrorist nga Turqia dhe aleatët e saj perëndimorë, dhe një grup tjetër që fajëson për një përpjekje për grusht shteti të vitit 2016, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Në janar, presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se ishte i hapur për të ratifikuar vetëm aplikacionin e Helsinkit./Klankosova.tv/.