Bilkis Bano: Dhimbja që ndjej kur i shoh përdhunuesit e mi duke u liruar nga burgu - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bilkis Bano: Dhimbja që ndjej kur i shoh përdhunuesit e mi duke u liruar nga burgu

NULL NULL
18/08/2022

Bilkis Bano, e cila u përdhunua në grup dhe pa 14 anëtarë të familjes së saj duke u vrarë nga një turmë hindu gjatë trazirave anti-muslimane të vitit 2002 në shtetin indian perëndimor të Gujaratit, është kthyer në titujt kryesorë.

Të hënën, 11 të dënuar që po vuanin dënimin e përjetshëm për përdhunim dhe vrasje në këtë rast, u larguan nga burgu dhe u pritën si heronj, shkruan bbc, transmeton Klan Kosova.

Një video që është bërë virale shfaqte burrat të rreshtuar jashtë burgut Godhra teksa të afërmit u jepnin ëmbëlsira dhe preknin këmbët e tyre për të treguar respekt.

Në një deklaratë të natës vonë të mërkurën, Bilkis Bano e quajti vendimin për lirimin e burrave “të padrejtë” dhe tha se ai kishte “lëkundur” besimin e saj në drejtësi.

“Kur dëgjova se të dënuarit që kishin shkatërruar familjen dhe jetën time kishin ecur të lirë, mbeta pa fjalë. Jam ende e mpirë”, tha ajo.

“Si mund të përfundojë kështu drejtësia për një grua? Unë u besova gjykatave më të larta në vendin tonë. I besova sistemit dhe po mësoja ngadalë të jetoja me traumën time. Lirimi i këtyre të dënuarve më ka hequr qetësinë dhe më ka tronditur besimin në drejtësi”, shkroi ajo, duke i bërë thirrje qeverisë së Gujarat që “të zhbëjë këtë dëm” dhe “të më kthejë të drejtën time për të jetuar pa frikë dhe në paqe”.

Vendimi për lirimin e të dënuarve u njoftua nga qeveria e Gujaratit të hënën, ndërsa India festoi 75 vjetorin e pavarësisë.

Një zyrtar i lartë tha se një panel qeveritar kishte miratuar kërkesën për falje pasi burrat – të dënuar për herë të parë nga një gjykatë në vitin 2008 – kishin kaluar më shumë se 14 vjet në burg dhe pasi kishin marrë parasysh faktorë të tjerë si mosha dhe sjellja e tyre në burg.

Lëvizja e qeverisë nacionaliste hindu të Partisë Bharatiya Janata (BJP) të Gujarat – e cila është gjithashtu në pushtet në nivel kombëtar – ka shkaktuar zemërim në Indi. Është kritikuar nga partitë opozitare, aktivistë dhe disa gazetarë, të cilët e kanë quajtur atë joetike dhe një diskriminim ndaj pakicës myslimane të Indisë. Sulmet ndaj komunitetit janë rritur ndjeshëm që kur BJP formoi qeverinë federale në vitin 2014.

Shumë kanë theksuar gjithashtu se lirimi ishte në kundërshtim me udhëzimet e nxjerra nga qeveria federale dhe qeveria e shtetit Gujarat – të dyja thonë se të dënuarve për përdhunim dhe vrasje nuk mund t’u jepet falje. Afatet e përjetshme në këto krime janë zakonisht deri në vdekje në Indi.

Pengesa më e madhe, siç parashikohej, ka qenë për Bilkis Bano dhe familjen e saj.

Zemërimi dhe dëshpërimi i familjes është i lehtë për t’u kuptuar duke marrë parasysh përmasat e krimit dhe betejën e stërzgjatur që ata kishin për të luftuar për drejtësi.