Bideni do të kundërshtojë pretendimet e Putinit në fjalimin e Polonisë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bideni do të kundërshtojë pretendimet e Putinit në fjalimin e Polonisë

NULL NULL
21.02.2023 14:22

Presidenti amerikan Joe Biden pritet të parashtrojë pikëpamjen e tij për luftën në Ukrainë si një betejë për demokracinë gjatë një fjalimi që pritet ta mbajë gjatë ditës.

Ai do të mbajë fjalimin e tij në kryeqytetin polak, Varshavë, një ditë pas vizitës së tij të papritur në Ukrainë.

Fjalimi i tij vjen disa orë pasi Vladimir Putin i Rusisë njoftoi se Moska po pezullonte pjesëmarrjen në një traktat kyç të kontrollit të armëve me SHBA-në.

Ai e bëri njoftimin në fjalimin e tij për gjendjen e kombit.

Fjalimet konkurruese të liderëve vijnë disa ditë përpara përvjetorit të parë të pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia.

Në Varshavë, presidenti amerikan pritet të theksojë rolin jetik që Shtetet e Bashkuara kanë luajtur në nxitjen e mbështetjes perëndimore për Ukrainën kundër agresionit rus.

Por ai do të kërkojë gjithashtu të mbështesë politikën e tij në vend, ku disa politikanë po shprehin dyshime për shkallën e përfshirjes së SHBA.

Në fjalimin e tij një hedhje guri nga Kremlini, Putin fajësoi përsëri Perëndimin për pushtimin e Rusisë, duke u ankuar për hipokrizinë perëndimore dhe për tërheqjen nga “marrëveshjet themelore”.

“Dua të përsëris: janë ata që janë fajtorë për luftën dhe ne po përdorim forcën për ta ndalur atë”, tha ai, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Putin përsëriti gjithashtu pretendimin e tij të pabazë se Moska ishte përballur me një kërcënim neo-nazist nga Ukraina, të cilin ai e përdori si justifikim për të nisur “operacionin e tij special ushtarak”.

Ai tha se Rusia do të pezullojë pjesëmarrjen e saj në traktatin “Neë Start” – marrëveshja e fundit e mbetur e armëve bërthamore midis Rusisë dhe SHBA-së – duke shtuar: “Askush nuk duhet të ketë iluzionin se barazia strategjike globale mund të shkelet”.

Përpara fjalimit të tij, presidenti amerikan Joe Biden do të takohet me liderin e Polonisë, Andrzej Duda dhe aleatët e tjerë të Evropës Qendrore për të diskutuar bashkëpunimin dypalësh dhe për të forcuar NATO-n kundër agresionit.

Kjo pasi Bideni u takua me homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelensky, në Kiev të hënën – duke thënë në një konferencë shtypi se SHBA do të mbështesë Ukrainën “për aq kohë sa të duhet”.

Dyshja vizituan gjithashtu një memorial për ushtarët që kanë vdekur në nëntë vitet që kur Rusia aneksoi Krimenë dhe forcat e saj përfaqësuese pushtuan pjesë të rajonit lindor të Donbasit.

Pas vizitës, sekretari amerikan I Shtetit Antony Blinken njoftoi një paketë të re ndihme sigurie për Ukrainën me vlerë 450 milion dollarë si dhe 10 milion dollarë shtesë në ndihmë emergjente për të mirëmbajtur infrastrukturën energjetike të Ukrainës, transmeton Klankosova.tv.

Një valë e re sanksionesh kundër individëve dhe kompanive “që po përpiqen të shmangin ose mbushin makinën luftarake të Rusisë” do të shpallet gjithashtu më vonë këtë javë.

SHBA është një nga aleatët më të mëdhenj të Ukrainës dhe tashmë ka dhënë miliarda dollarë ndihmë ushtarake.

Biden njoftoi kohët e fundit se vendi me të cilin udhëheq do të dërgonte 31 tanke luftarake dhe raketa me rreze më të gjatë veprimi, por deri më tani ka ndaluar dërgimin e avionëve luftarakë F-16, pavarësisht thirrjeve të përsëritura për ta nga Ukraina.

Megjithatë, Zelensky tha të hënën se ai kishte diskutuar me Joe Bidenin mundësinë e dërgimit të armëve të tjera nga SHBA.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.