Biden-Putinit: Gjërat që s'i bëmë në 2014-ën, i bëjmë tani nëse Rusia e pushton Ukrainën

Biden-Putinit: Gjërat që s’i bëmë në 2014-ën, i bëjmë tani nëse Rusia e pushton Ukrainën

NULL NULL
2 months më parë

Shtëpia e Bardhë thotë se presidenti Joe Biden i ka thënë presidentit rus, Vladimir Putin, të martën, se Shtetet e Bashkuara janë të përgatitura të ndërmarrin masa të forta ekonomike nëse Rusia e pushton Ukrainën, duke sinjalizuar se këto masa të reja do të ishin një goditje më e madhe se sanksionet e lëshuara në vitin 2014.

“Unë do t’ju shikoj në sy dhe do t’ju them, pasi presidenti Biden e shikoi Putinin në sy dhe i tha sot se gjërat që nuk i bëmë në 2014-tën, jemi të përgatitur t’i bëjmë tani”, u tha gazetarëve, të martën pasdite, këshilltari për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, pas telefonatës së Bidenit me Putinin.

Gjatë disa muajve të fundit, Rusia ka ngritur linja furnizimi, duke përfshirë njësitë mjekësore dhe karburantin, të cilat mund të mbështesin një konflikt të zgjatur nëse Moska zgjedh të pushtojë Ukrainën, i thanë CNN-it dy burime të njohura me vlerësimet e fundit të inteligjencës. Dhe gjetjet e fundit të inteligjencës amerikane vlerësojnë se Rusia mund të fillojë një ofensivë ushtarake në Ukrainë brenda disa muajsh, pasi grumbullon deri në 175 mijë trupa përgjatë kufirit. Sullivan tha se administrata ende beson se Putini nuk ka marrë një vendim nëse do të nisë një ofensivë ushtarake kundër Ukrainës.

Sullivan nuk hyri në specifika, por shtoi se ShBA-ja po koordinon me aleatët evropianë në një nivel të thellë specifikimi. Ai tha se Bideni ishte i drejtpërdrejtë me presidentin Putin, duke shtuar më vonë se kishte shumë dhënie dhe marrje.

“Nuk kishte tundje gishtash, por presidenti ishte kristal i qartë se ku qëndronin Shtetet e Bashkuara, për të gjitha këto çështje”, ka shtuar Sullivan.

Së bashku me pasojat ekonomike të përmendura në thirrje, Sullivan tha se Bideni tha se ShBA-ja është e përgatitur për të forcuar aftësitë e mbrojtjes në rajon.

“Ai përsëriti mbështetjen e Amerikës për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Ai i tha presidentit Putin drejtpërdrejt se nëse Rusia pushton më tej Ukrainën, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë evropianë do të përgjigjen me masa të forta ekonomike. Ne do t’u siguronim ukrainasve materiale shtesë mbrojtëse mbi dhe përtej asaj që ne po ofrojmë tashmë dhe do të forconim aleatët tanë të NATO-s në krahun lindor me aftësi shtesë në përgjigje të një përshkallëzimi të tillë”, ka shtuar ai.

Opsioni tjetër, tha Sullivan, është depërshkallëzimi dhe diplomacia.

“Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë evropianë do të angazhohen në një diskutim më të gjerë, që mbulon çështjet strategjike, duke përfshirë shqetësimet tona strategjike me Rusinë dhe shqetësimet strategjike të Rusisë. Ne ia dolëm ta bënim këtë në kulmin e Luftës së Ftohtë dhe zhvilluam mekanizma për të ndihmuar në uljen e destabilitetit dhe të rrisim transparencën”, tha ai.