Biblioteka personale e Derridas, 13,800 tituj - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Biblioteka personale e Derridas, 13,800 tituj

NULL NULL
01/06/2015
Jascues Derrida, filozofi i madh dekonstruktivist, konsiderohet si njëri nga mendimtarët, shkrimtarët , kritikët e artit, filozofisë dhe linguistikës më ndikues të kohës së tij. Ai njihet për teorinë “Dekonstruktiviste”.

Biblioteka personale e Derridas, numëronte përafërsisht 13 mijë e 800 libra dhe të tjera materiale.

Kjo bibliotekë përfaqëson një jetë të tërë e të begatshme leximi.

Për Derridan, akti i leximit nuk ishte proces pasiv: ai zhytej, madje kacafytej, me atë që lexonte, duke mbuluar faqet me shënime, citime dhe referenca të shumta.

Ai shkarraviste librat e tij.Sur Racine greyscale.jpg

Në njërën nga intervistat e fundit, thoshte se librat e tij bartin “gjurmë të dhunës nga goditjet e lapsave, pikëçuditëset, shigjetat dhe nënvizimet”.

Në dokumentarin që BBC i ka kushtuar jetës dhe veprës së Derridas, pyetjes së intervistueses: “A i keni lexuar të gjithë këta libra?”, ai me modesti dhe nuanca humori i përgjigjet: “Jo, vetëm 3 a 4 prej tyre. Por i kam lexuar shumë mirë”.

Gayatri Chakravorty Spivak, profesoreshë në Universitetin e Kolumbisë në SHBA dhe njëkohësisht përkthyese e librave të Derridas nga frëngjishtja në anglishte, konsideron se “ky koleksion është një thesar i paçmueshëm; materialet e filozofit më të rëndësishëm të kohës sonë”,transmeton Klan Kosova.