Betohen gjyqtarët para presidentes - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Betohen gjyqtarët para presidentes

NULL NULL
19/05/2015
41 gjyqtarë të rinj të Kosovës janë betuar sot para presidentes , Atifete Jahjaga.

 

Gjatë kësaj ceremonie, e para e shtetit tha se duhet të ndërrohet mendësia e vjetër e funksionimit të drejtësisë.

“Duhet t`i hapni perspektivë qytetarëve tanë për t`i bindur se vendi ynë do të udhëhiqet nga dora e ligjit” theksoi Jahjaga.

Ndërkaq,Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Enver Peci iu ka thënë gjyqtarëve të rinjë se betimi para presidentes arrin kulminacionin e karrierës së tyre, transmeton Klan Kosova.

Peci poashtu ka folur edhe për sfidat në të cilat po kalon gjyqësori e që siç tha ai në mesin e tyre janë edhe  lëndët e  shumta si dhe dekretimi i 41 gjyqatrëve do të jetë ndihmesë e madhe/ Klan Kosova.