BE mirëpret marrëveshjen për murin (FOTO) - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

BE mirëpret marrëveshjen për murin (FOTO)

NULL NULL
04/02/2017

Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë, e ka mirëpritur marrëveshjen e arritur ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe kryetarit të Komunës së Mitrovicës së veriut, Goran Rakiq për rrëzimin e murit në atë pjesë.

Këtë marrëveshje e ndihmuan edhe Zyra e Bashkimit Europian si dhe Ambasada e Amerikës në Kosovë.

“Së bashku ata arritën një marrëveshje, e cila do të lehtësojë tensionet në veri të Kosovës, do të ndihmojë lirinë e lëvizjes dhe do të krijohet një ambient nga i cili do të përfitojnë qytetarët e jugut dhe të veriut”, thuhet në komunikatën e Zyrës së BE-së.

Më poshtë janë fotografitë e publikuara prej Zyres së BE-së, gjatë nënshkrimit të marrëveshjes mbrëmë pas mesnatës.

Image may contain: 4 people, suit and indoor
Image may contain: 7 people, people sitting, table and indoor
Image may contain: 4 people, people sitting and indoor
Image may contain: 2 people, people sitting, table and indoor