BE-ja dhe Turqia me ujdi për refugjatët - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

BE-ja dhe Turqia me ujdi për refugjatët

NULL NULL
16/10/2015

Shtetet e Bashkimit Evropian  gjatë samitit të të Brukselit të mbajtur të enjten kanë miratuar një plan veprimi për Turqinë, përmes së cilit pritet lehtësimi i fluksit të emigrantëve në Evropë.

Në një konferencë për shtyp në Bruksel, Donald Tusk, presidenti i Këshillit Evropian, tha se ka një  “optimizëm të përmbajtur” mbi marrëveshjen.

Gati 600.000 emigrantë kanë arritur në vendet e BE-së përmes detit gjatë këtij viti  shumica prej të cilëve udhëtonin nga  Turqia për në Greqi para se të kërkonin strehim në veri.

Turqia kishte bërë  një numër të kërkesave në këmbim për ndihmën për të frenuar rrjedhën e refugjatëve, raporton BBC, përcjellë Klan Kosova.