Azerbajxhani thotë se u vranë edhe 21 civilë nga sulmi i Armenisë

Azerbajxhani thotë se u vranë edhe 21 civilë nga sulmi i Armenisë

NULL NULL
4 javë më parë

Azerbajxhani ka akuzuar Armeninë për vrasjen e 21 njerëzve dhe plagosjen e dhjetëra të tjerëve në një sulm me raketa afër rajonit Nagorno-Karabakh.

Armenia menjëherë ka mohuar se është përgjegjëse për sulmin, për herë të dytë në dy ditë që Azerbajxhani thotë se u vranë civilë në rajonin Barda, afër vijës së frontit, njofton Klan Kosova.

Yerevani, kryeqyteti i Armenisë, gjithashtu ka akuzuar forcat azerbajxhanase për një sulm mbi civilë në zonën e of Nagorno-Karabakh.

Ndërkohë, agjencia e lajmeve “Ria Novosti” raportoi se kryeministri armen Nikoll Pashinyan konfirmoi vendosjen e rojeve kufitare ruse përgjatë kufirit armen me Nago-Karabak.

“Nuk ka asgjë të veçantë në lidhje me këtë”, tha Pashinyan.

“Rojet kufitare ruse kanë qenë në kufirin e Armenisë me Turqinë dhe Iranin … Tani, për shkak të zhvillimeve të fundit, rojet kufitare ruse janë gjithashtu në kufirin juglindor dhe jugperëndimor të Armenisë”.