Aushvic: Si qëndron ende kampi si dëshmitar i heshtur i tmerreve të vitit 1945

Aushvic: Si qëndron ende kampi si dëshmitar i heshtur i tmerreve të vitit 1945

NULL NULL
1 month më parë

76 vjet më parë, ushtarët sovjetikë të forcuar nga beteja kapën skena të një tmerri të paimagjinueshëm në Aushvic.

What To Expect When Visiting This Concentration Camp: Auschwitz-Birkenau

Nazistët kishin hedhur në erë pjesë të vendit, ku të paktën 1.1 milion njerëz kishin vdekur, 90% e tyre hebrenj – por mijëra mbetën të burgosur.

Sot, Aushvici qëndron kryesisht i paprekur – kasollet e braktisura dhe gardhet me tela me gjemba mbeten në dëshminë e heshtur të disa prej krimeve më të këqija në historinë njerëzore.

The remains of a gas chamber at auschwitz

Qindra kufoma u shpërndanë në vend, si dhe mijëra të burgosur, të braktisur sepse ishin shumë të sëmurë ose të dobët.

Trupat sovjetike gjetën gjithashtu më shumë se 300,000 kostume burrash, dhe 7.7 tonë flokë të njerëzve, shkruan Metro, transmeton Klan Kosova.

Holocaust Concentration Camps: 7 Somber, Preserved Sites | Travel Blue Book