Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Arsyet pse seksi ju kënaq

NULL NULL
29.10.2022 10:23
seksi

Edhe pse organet gjenitale janë një pjesë kyçe e seksit, ndjesitë e tij të këndshme përfshijnë shumë pjesë të trupit. Seksi i këndshëm varet shumë nga truri, i cili lëshon hormone që mbështesin kënaqësinë seksuale dhe e interpretojnë stimulimin si të këndshëm.

Një studim i vitit 2016 sugjeron se truri mund të jetë organi seksual më i rëndësishëm. Autori zbuloi se orgazma është një gjendje e rritur e vetëdijes shqisore që mund të shkaktojë një gjendje të ngjashme me ekstazën në tru.

Më poshtë mund t’i lexoni disa nga efektet e seksit në trup dhe tru.

Efektet e seksit në trup

Në vitet 1960, studiuesit e seksit Ëilliam Masters dhe Virginia Johnson identifikuan katër faza të dallueshme të zgjimit seksual, secila me efekte unike në trup.

Hulumtimi i tyre ka çuar në përdorimin e përbashkët të këtyre katër kategorive për të shpjeguar përgjigjen seksuale:

Dëshirë ose eksitim

Gjatë fazës së dëshirës, indet në penis, vaginë, legen, vulvë dhe klitoris mbushen me gjak. Kjo rrit ndjeshmërinë e nervave në këto zona të trupit.

Kjo rrjedhje gjaku krijon gjithashtu një lëng të quajtur transudat, i cili lubrifikon vaginën.

Muskujt në të gjithë trupin fillojnë të tkurren. Disa njerëz marrin frymë më shpejt ose zhvillojnë lëkurë të skuqur për shkak të rritjes së fluksit të gjakut.

Orgazma

Me stimulimin e duhur dhe gjendjen e duhur mendore, një person mund të përjetojë një orgazëm.

Për shumicën e femrave, stimulimi i klitorit është rruga më e shpejtë dhe më efektive drejt orgazmës. Për disa, kjo është e vetmja rrugë drejt orgazmës. Meshkujt mund të kenë nevojë për stimulim të zgjatur të boshtit ose kokës së penisit.

Shumica e meshkujve ejakulojnë gjatë orgazmës, por është e mundur të përjetoni orgazmë pa ejakuluar. Disa femra gjithashtu ejakulojnë gjatë orgazmës, megjithëse përmbajtja e këtij lëngu mbetet objekt diskutimi shkencor.

Si meshkujt ashtu edhe femrat përjetojnë kontraktime intensive të muskujve gjatë orgazmës.

Meshkujt i përjetojnë këto kontraktime në rektum, penis dhe legen, ndërsa femrat i përjetojnë ato në vaginë, mitër dhe rektum. Disa njerëz përjetojnë kontraktime në të gjithë trupin.

Modele të tjera

Disa studiues kanë propozuar modele alternative për zgjidhje.

Modeli rrethor i Karen Brash-McGreer dhe Beverly Whipple sugjeron që një përvojë seksuale e kënaqshme për një femër mund të çojë menjëherë në një tjetër përvojë të tillë.

Rosemary Basson propozon një model jolinear të përgjigjes seksuale të femrës. Modeli i saj thekson se femrat bëjnë seks për shumë arsye dhe se përgjigja e tyre seksuale mund të mos vazhdojë sipas fazave të parashikueshme.

Klitorisi është, për shumicën e femrave, pika e origjinës për kënaqësinë seksuale. Ka mijëra mbaresa nervore, duke e bërë atë shumë të ndjeshëm. Pjesë të klitorisit shtrihen thellë në vaginë, duke lejuar disa gra që të marrin stimulim indirekt klitorial përmes stimulimit vaginal.

Efektet e seksit në tru

Që seksi të jetë i këndshëm, truri duhet t’i intepretojë ndjesitë seksuale si të këndshme.

Nervat në zonat seksuale të trupit dërgojnë sinjale specifike në tru dhe truri i përdor ato sinjale për të krijuar ndjesi të ndryshme seksuale.

Neurotransmetuesit janë lajmëtarë kimikë që ndihmojnë trurin të komunikojë me zona të tjera të trupit. Disa neurotransmetues kanë një rol në kënaqësinë seksuale:

Nivelet e prolaktinës rriten menjëherë pas orgazmës. Ky hormon mund të lidhet me reduktimin e përgjigjes seksuale, gjë që mund të shpjegojë periudhën refraktare.

Dopamina është një hormon i lidhur me motivimin dhe shpërblimin. Rrit zgjimin seksual dhe trupi e sekreton atë gjatë fazës së dëshirës.

Oksitocina, e njohur gjithashtu si hormoni i dashurisë ose lidhjes, nxit ndjenjat e intimitetit dhe afërsisë. Trupi e lëshon atë pas orgazmës.

Trupi lëshon serotonin, i cili mbështet ndjenjat e mirëqenies dhe lumturisë, gjatë fazës së zgjimit.

Norepinefrina zgjeron dhe ngushton enët e gjakut, duke i bërë organet gjenitale më të ndjeshme. Trupi e çliron këtë gjatë stimulimit seksual.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.