Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Arrin në mbi 45 mijë numri i viktimave nga tërmetet në Turqi

NULL NULL
01.03.2023 17:58
Tërmetet Turqi

Numri i viktimave nga tërmetet që goditën Turqinë më 6 shkurt u rrit në 45 mijë e 89, njoftoi sot Agjencia shtetërore e Menaxhimit të Krizave, AFAD.

Më 6 shkurt Turqia u godit nga dy tërmete të fuqishme, nga të cilat u prekën rëndë 11 provinca: Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Elazig, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa, shkruan Anadolu, transmeton Klankosova.tv.

Më shumë se 13 milionë njerëz u prekën nga tërmetet si dhe një numër i konsiderueshëm i popullatës në veri të Sirisë.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tayip Erdogan, të martën paralajmëroi rindërtimin e rajonit jugor pas tërmeteve të forta.

“Pas disa muajsh, ne do të fillojmë ndërtimin e 309 mijë shtëpive, përfshirë shtëpitë në fshatra, në të gjithë zonën e prekur nga tërmetet”, deklaroi Erdogan.

Rrini të informuar duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.