Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Arkeologët gjejnë statujën e çuditshme të luftëtarit “Maya” me helmetë në formë gjarpri

NULL NULL
13.11.2023 12:21
Statuje 1000 vjeçare

Arkeologët kanë zbuluar statujën e çuditshme të një luftëtari Maya që mbante një helmetë në formë gjarpri në bodrumin e një tempulli parakolumbian në Meksikë.

Statuja 33 cenitmetërshe e gjatë dhe 28 e gjerë u zbulua në Chichén Itzá në Gadishullin Jukatan, sipas Institutit Kombëtar të Antropologjisë dhe Historisë të Meksikës (INAH).

Duket se përshkruan një luftëtar të veshur me një fustan me pendë dhe një helmetë në formë gjarpri me nofullat e hapura, dhe studiuesit dyshojnë se dikur mund të ketë qenë pjesë e një skulpture më të madhe të ndërtuar rreth 1000 vjet më parë.

Qytetërimi parakolumbian ishte një nga qendrat më të mëdha Mayan të gadishullit Jukatan që lulëzoi midis shekujve 9 dhe 13 pas Krishtit.

Në kulmin e tij, Chichén Itzá dihet se ka qenë shtëpia e dhjetëra mijëra njerëzve.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme