Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Anija kozmike private amerikane hyn në orbitë rreth Hënës përpara përpjekjes për ulje

NULL NULL
21.02.2024 21:12
Tokëzuesi i Intuitive Machines
Tokëzuesi i Intuitive Machines

Një anije kozmike private hënore e ShBA-së arriti në Hënë dhe u zbut në një orbitë të ulët të mërkurën, një ditë përpara se të provonte një arritje edhe më të madhe – të zbriste në sipërfaqen gri dhe me pluhur, raporton AP, transmeton Klan Kosova.

Një ulje e qetë do ta kthente ShBA-në në biznes në Hënë për herë të parë që kur astronautët e NASA-s mbyllën programin Apollo më 1972. Kompania, nëse do të ishte e suksesshme, do të bëhej gjithashtu e para private që do të bënte ulje në Hënë.

I lansuar javën e kaluar, tokëzuesi i Intuitive Machines ndezi motorin e tij në anën e pasme të hënës teksa nuk kishte kontakt me Tokën. Kontrollorët e fluturimit në selinë qendrore të kompanisë në Houston duhej të prisnin derisa anija kozmike të dilte për të mësuar nëse zbarkimi ishte në orbitë apo po largohej pa qëllim.

Intuitive Machines konfirmoi se tokëzuesi i saj, me nofkën Odysseus, po rrotullohej rreth hënës me eksperimente nga NASA dhe klientë të tjerë. Landeri është pjesë e një programi të NASA-s për të nisur ekonominë hënore; agjencia hapësinore po paguan 118 milionë dollarë për të kryer eksperimentet e saj në Hënë në këtë mision.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.