Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ali Ahmeti: Shqiptarët s’duan luftëra

NULL NULL
27.04.2015 13:01

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim të Maqedonisë, Ali Ahmeti, ka deklaruar se nuk është qëndrim i Maqedonisë se kosovarët kanë kryer aktin në Gushincë por i ndonjë zyrtari individual, megjithatë ai shtoi se dy qeveritë duhet të shkëmbejnë informacione lidhur me këtë incident.
Këto komente ai i bëri pas takimit me zëvendëskryeministri i Kosovës Hashim Thaçi.

Ky i fundit tha se Kosova çmon rolin e Ahmetit për afirmimin e shqiptarëve në Maqedoni komunitet ky që po kontribuon në shtet ndërtimin dhe integrimin e Maqedonisë.

Lidhur me zhvillimet e fundit në zonën e Karadakut, ku Ministria e Punëve të Brendshme është duke realizuar aksione policore, kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti theksoi se, janë në komunikim me banorët e zonës dhe se është i njoftuar lidhur me veprimtarinë e organeve të policisë Maqedonase.

“Jemi në komunikim me banorët e zonës, ka veprimtari të organeve të policisë së shtetit ata polic janë djem tanë që patrullojnë në terren. Shqiptarët nuk duan luftëra. Idealet e shqiptarëve të Maqedonisë duhet të jenë Integrimet Evropiane”, tha ndër të tjera Ahmeti.

Ai, tha se BDI-ja është në Qeveri për të ndihmuar dhe zgjidhur problemet.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.