Aktorja 95-vjeçare, kandidate për senatin italian - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Aktorja 95-vjeçare, kandidate për senatin italian

NULL NULL
17/08/2022

Ikona e kinemasë italiane Gina Lollobrigida do të kandidojë për senatin në zgjedhjet e vendit të saj muajin e ardhshëm, disa javë pasi festoi ditëlindjen e 95-të.

Zgjedhjet mbahen pasi presidenti i Italisë Sergio Mattarella shpërndau parlamentin në korrik pas dorëheqjes së kryeministrit të vendit Mario Draghi.

Lollobrigida, e cila iu bashkua “Walk of Fame” në Hollywood në vitin 2018, po qëndron si kandidate për Partinë Sovrane dhe Popullore të Italisë në qytetin Latina.

“Thjesht isha lodhur duke dëgjuar politikanë që po grindeshin me njëri-tjetrin pa arritur kurrë te pika”, tha ylli i filmit për gazetën italiane Corriere della Sera në një intervistë të dielën.

“Do të luftoj që populli të vendosë, nga shëndetësia te drejtësia. Italia është në gjendje të keqe, dua të bëj diçka të mirë dhe pozitive”, shtoi ajo.