Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Aksidentohet ekipi i organizatës për Astronomi të Kosovës, i dëmtohen teleskopët

NULL NULL
21.11.2023 18:15
astronomi aksident

Ekipi i organizatës “Astronomy Outreach of Kosovo”, përfshirë kryetarin Milaim Rushiti si dhe fotografin Euron Ilazi, është aksidentuar mbrëmë në “Rrugën e Kombit”.

Për pasojë, të dy ata morën lëndime të lehta, por një numër i konsiderueshëm i pajisjeve optike u dëmtuan.

Sipas organizatës, teleskopët që u dëmtuan ishin pjesë thelbësore në përhapjen dhe popullarizimin e shkencës së Astronomisë në Kosovë gjatë viteve të kaluara, raporton Klankosova.tv.

Aksidenti ka ndodhur mbrëmë në autostradën “Rruga e Kombit” në Shqipëri.

Sipas organizatës, ata u goditën nga pas nga një mjet “që po lëvizte me shpejtësi të jashtëzakonshme”. /Klankosova.tv

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.