Aknet janë të zakonshme, por jo normale, thonë dermatologët - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Aknet janë të zakonshme, por jo normale, thonë dermatologët

NULL NULL
03/07/2022

Derisa të qenit pozitiv dhe të duash veten është gjithmonë mirë, është më mirë të zbulosh arsyen nëse diçka po ndodh vazhdimisht me trupin tuaj. Sipas Dr. Rashmi Shetty, një dermatolog, aknet e herëpashershme janë të mira, por kur keni puçrra të përsëritura, kokëforta, të dhimbshme ose shumë akne, atëherë duhet t’i trajtoni ato.

“Cili është problemi të thuash që aknet janë normale? Kjo i bën njerëzit të mendojnë se nuk kanë nevojë të bëjnë asgjë për aknet e tyre. Aknet nuk janë normale. Është një shenjë se diçka nuk shkon në trupin tuaj”, shpjegoi më tej ajo.

Dr. Rashmi përmendi tre faktorë të rëndësishëm që ndoshta shkaktojnë ose përkeqësojnë aknet.

Ushqimet inflamatore si qumështi dhe sheqeri

Këto ushqime duhet të ndërpriten plotësisht kur përpiqeni të trajtoni aknet dhe t’i shmangni kur keni lëkurë të prirë ndaj akneve. Në fakt, gjatë trajtimit të akneve të rënda ju duhet të shkurtoni të gjitha format e sheqerit. Qumështi dhe djathi gjithashtu duhet të shmangen, por gjiza mund të përdoret, përcjell Klankosova.tv

Higjiena

Higjiena e fytyrës dhe e kokës luan një rol të madh kur bëhet fjalë për aknet. Jo vetëm që është thelbësore të mbani lëkurën e kokës dhe fytyrën tuaj të pastër, por gjithashtu sigurohuni që mbulesat e jastëkëve, çarçafët, mjetet e grimit, etj. të jenë gjithmonë të pastra.

Trajtimi i akneve vetë

Njerëzit me akne zakonisht priren t’i trajtojnë ato. Ata lajnë fytyrën disa herë dhe përdorin shumë produkte. E gjithë kjo mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi. Pra, mos i trajtoni aknet vetë.