Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ajsbergu me përmasa sa të Londrës shkëputet nga Antarktida

NULL NULL
24.01.2023 21:31

Anketimi Britanik i Antarktikut (BAS) njofton se një ajsberg i madh pothuajse me madhësinë e Londrës është shkëputur nga Antarktida.

“Një ajsberg i madh rreth1 550 kilometra katrorë pothuajse në madhësinë e Londrës është shkëputur nga rafti i akullit Brant 150 metra i trashë. Ajsbergu u shkëput pasi çarjet që kishin ndodhur natyrshëm gjatë vjetëve të fundit u përhapën në të gjithë raftin e akullit, gjë që çoi në thyerja e ajsbergut të ri”, thuhet në faqen e internetit, përcjell Klankosova.tv.

Ajsbergu u shkëput javën e kaluar, thyerja e dytë e madhe e ajsbergut në këtë pjesë të kontinentit në dy vjet.

Ekziston një stacion kërkimor në akullnajë ku u shkëput ajsbergu dhe shkencëtarët atje thanë se zona e tyre nuk ishte prekur.

Sipas tyre, akullnaja ka një strukturë komplekse dhe pasojat e shkëputjes mund të jenë të paparashikueshme.

Të gjitha ndryshimet në akullnajë monitorohen rregullisht përmes një sistemi të veçantë të automatizuar.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.