Abazoviqi në Tiranë: E rrita pagën mesatare në 720 euro, dhe prapë u shkarkova - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Abazoviqi në Tiranë: E rrita pagën mesatare në 720 euro, dhe prapë u shkarkova

NULL NULL
13.01.2023 13:34
dritan abazoviq

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, gjatë vizitës në Tiranë me ftesë të kryeministrit Edi Rama, ka folur për arsyen e shkarkimit të tij.

Ai thotë se edhe përkundër rritjes së pagës mesatare nga 550 në 750 euro, parlamenti malazez e shkarkoi, raporton Klankosova.tv.

“Ne kemi ofruar modelin që mund të jetë produktiv për Malin e Zi, dhe jam shumë krenar për të arriturat në 8 muajt e fundit në Mal të Zi. Papunësia në Mal të Zi është në nivelin më të ulët historik. Ju them këtu se rroga mesatare në Malin e Zi nga 550 euro ka shkuar në 720 euro”, tha ai.

Tutje, ai tha se qeveria e tij, tashmë teknike, po punon më mirë sesa kur e kishte mandatin e plotë.

“Është një konfuzion politik por qeveria, pa marrë parasysh se është në mandatin teknik, punon pa restriksione. Punon më mirë se kur ka qenë në mandatin e plotë pasi ata njerëz që nuk e kanë gjetur veten aty ndoshta kanë bërë gabim. Mund të dukem pak arrogant se nuk i shoh gabimet tek vetja edhe pse ata ekzistojnë dhe janë prezentë”.

Ai tha se qeveria e tij ka pasur agjendë qendrore luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, ndërsa theksoi se pati njerëz që nuk u pëlqeu kjo, prandaj edhe u rrëzua qeveria e tij.

“Qeveria është shkarkuar pasi që disa njerëz që në fillim e kanë përkrahur qeverinë, kanë dashur që ne të shkëputemi nga agjenda e luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Ne s’kemi dashur të shkëputemi nga ajo, ka qenë agjenda jonë qendrore”, potencoi Abazoviqi, teksa pranoi se shkarkimin e qeverisë së tij e ka nxitur presidenti malazez, Milo Gjukanoviq. /Klankosova.tv