Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A mund ta dalloni ndryshimet mes një ftohjeje, Covid-it dhe gripit të derrit? Ja lista e plotë e simptomave

NULL NULL
02.12.2023 16:48
Simptoma
Simptoma

Britania zbuloi rastin e parë të një lloji të ri të gripit të derrit në fillim të kësaj jave, duke i vënë zyrtarët shëndetësorë në gatishmëri të lartë për një shpërthim të mundshëm të tij.

Shenjat e llojit të ri mund të jenë të vështira për t’u dalluar pasi ato janë të ngjashme me një sërë sëmundjesh të zakonshme të dimrit, thonë ekspertët.

Mjeku Avinash Hari Narayanan, nga laboratori mjekësor i Londrës, tha: “Dihet se ky lloj specifik i gripit të derrit mund të transmetohet nga derrat e sëmurë te njerëzit, por do të ishte e rrallë që lloji H1N2 të kalohej nga njeriu në njeri pa ekspozimin fillestar ndaj derrave”, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Cilat janë simptomat e gripit të derrit?

Narayanan tha se shenjat e llojit të ri të gripit të derrit për t’u kujdesur te njerëzit përfshijnë:

-Temperaturë të lartë,

-Kollë,

-Hundë që rrjedh,

-Dhimbje trupi,

-Të dridhura,

-Teshtitje.

Simptoma të tjera të gripit të derrit mund të përfshijnë:

-Humbje e oreksit,

-Të vjella,

-Diarre.

Cilat janë simptomat e Covid?

Sipas NHS, simptomat përfshijnë:

-Temperaturë të lartë ose dridhje,

-Kollë e vazhdueshme,

-Humbje ose ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes,

-Gulçim,

-Ndjenja e lodhjes ose e rraskapitjes,

-Trup që dhemb,

-Dhimbje koke,

-Dhimbje fyti,

-Hundë e bllokuar ose rrjedhje,

-Humbje e oreksit,

-Diarre,

-Ndjeheni të sëmurë.

Cilat janë simptomat e ftohjes?

Simptomat përfshijnë:

-Hundë e bllokuar ose rrjedhje,

-Dhimbje fyti,

-Dhimbje koke,

-Dhimbjet e muskujve,

-Kollë,

-Teshtitje,

-Temperaturë të ngritur,

-Presion në veshët dhe fytyrën tuaj,

-Humbja e shijes dhe erës.

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.