9 gjëra të zakonshme që e dëmtojnë rininë dhe bukurinë tonë (FOTO)

9 gjëra të zakonshme që e dëmtojnë rininë dhe bukurinë tonë (FOTO)

NULL NULL
1 month më parë

Ne themi “Shtëpi e ëmbla shtëpi”, por as nuk mund ta imagjinojmë që kjo shtëpi mund të përmbajë objekte që na bëjnë të plakemi më shpejt.

Sa më shpejt t’i gjeni dhe neutralizoni artikujt e mëposhtëm, aq më të mëdha i keni shanset që të jeni në gjendje ta shijoni trupin tuaj rinor dhe lëkurën e lëmuar për një kohë më të gjatë.

Studimet zbuluan se cilat janë sendet kryesore shtëpiake që mund të mos e dini se janë të dëmshme për rininë tuaj:

Ngrohja qendrore dhe kondicionerë

Sa më i ftohtë të jetë ajri jashtë, aq më pak lagështi është në gjendje të mbajë. Kur bëhet ftohtë brenda, ajri nxehet, por sasia e avullit të ujit nuk rritet. Kështu ajri në shtëpi thahet dhe lëkura e mukozat tona janë të parët që e vuajnë. Fytyra dhe trupi bëhen shumë të ndjeshëm, fillojnë të kruhen dhe madje edhe të qërohet. Kjo ju vë në rrugën tuaj drejt lëkurës së irrituar dhe rrudhave.

Zgjidhja: përdorni lagështues ajri, blini kremra ultra-hidratues dhe gjithmonë kini një sprej me ujë termal me vete.

Sapuni

Shekulli 21 është një shekull higjiene. Njerëzit janë thjesht të çmendur për mbajtjen e trupit të tyre të lëmuar, të pastër dhe me erë të këndshme. Por pastrimi i përditshëm i lëkurës me produkte pastrimi mund të shkaktojë larjen e barrierës mbrojtëse natyrore të lëkurës. Kjo barrierë na shpëton nga bakteret dhe madje parandalon plakjen e parakohshme të lëkurës.

Zgjidhja: lexoni gjithmonë etiketat e përbërësve të sapunit ose xhelit tuaj të dushit. Dhe, akoma rekomandohet të shmangni larjen e përditshme me pastrues.

Jastëkët

Shumica e njerëzve zgjedhin materialin prej pambuku ose liri sepse janë të lira, nuk rrëshqasin dhe janë të lehta për t’u larë.

Por jastëkët e bërë nga këto materiale mund të jenë të këqija për njerëzit që kujdesen për pamjen e tyre. Së pari, kjo është kryesisht për njerëzit që duan të flenë anash ose në bark. Pambuku i trashë mund të rrisë rrezikun e çarjeve në lëkurë, të cilat do të kthehen në rrudha më vonë. Gjithashtu, këto materiale janë një mjedis i mirë për rritjen e baktereve.

Zgjidhja: zëvendësoni pambukun me mëndafsh. Mëndafshi është më i shtrenjtë, por ka shumë përparësi: është i qëndrueshëm, nuk shkakton rrudha në lëkurë sepse është i lëmuar dhe parandalon rritjen e baktereve.

Telefonat dhe kompjuterët

Ekranet blu na ndjekin pothuajse secilin prej nesh nga mëngjesi deri në mbrëmje vonë. Shumë njerëz e dinë se shkrimi i mesazheve përmes një telefoni me qafën e përkulur poshtë mund të shkaktojë një mjekër të dyfishtë.

Dhe, gjithashtu, ka hulumtime që pohojnë se drita blu e ekranit (High Energy Visiblelight) mund të jetë po aq e dëmshme sa rrezet UVA dhe UVB.

Zgjidhja: nëse nuk ka asnjë mënyrë për të zvogëluar kohën që kaloni para kompjuterit, mund të instaloni një mbrojtës të veçantë të ekranit të dritës anti-blu. Ka edhe krem ​​mbrojtës që mund të përdorni, të cilat quhen kremra HEV.

Hapni dritaret

Kohët e fundit, shkencëtarët gjetën një lidhje të drejtpërdrejtë midis ndotjes së ajrit dhe plakjes së parakohshme. Por objektet industriale nuk janë arsyeja e vetme për ndotjen e ajrit. Jeta në qytetet të mëdha, pranë autostradave, fqinjët që pinë duhan dhe shumë fakte të tjera mund të shkaktojnë ndotje të mjedisit.

Zgjidhja: nëse banesa ose vendi juaj i punës është shumë pranë burimit të ndotjes, përpiquni të shmangni hapjen e dritareve. Në ditët e sotme mund të blini ndonjë pajisje për të pastruar ajrin e  brendshëm që heq grimcat e ndotjes dhe madje ndihmon në kontrollin e nivelit të lagështisë.

Sytjenat

Gjinjtë e fortë janë të lidhura me imazhin e rinisë. Ekziston një teori që sutjenat luftojnë kundër gravitetit dhe i mbajnë gjinjtë në formë. Por nuk ka asnjë justifikim shkencor për këtë teori. Ekziston gjithashtu një teori e kundërt që thotë se sutjenat i dobësojnë muskujt e gjoksit. Dhe është vërtetuar. Specialistët janë të sigurt se vetëm gratë me tipare të caktuara (për shembull, gjëndrat e mëdha të qumështit) duhet të veshin sytjena për t’u ndier rehat.

Zgjidhja: vishni sytjena vetëm nëse është e nevojshme ose shmangni veshjen fare

Sheqeri

Siç e dimë të gjithë, sheqeri provokon shtim në peshë. Por hulumtimi i fundit tregon se shkakton edhe plakje të parakohshme dhe inflamacion të lëkurës. Brenda një organizmi, sheqeri fillon të prodhojë molekula që sulmojnë kolagjenin dhe elastinën, që janë përgjegjës për lëkurën e bukur dhe të lëmuar.

Zgjidhja: ndaloni konsumimin e sheqerit, zëvendësojeni atë me mjaltë, stevia, panje, agave, ose shurup topinambur.

Produkte të përpunuara të mishit

Produktet e mishit (të tilla si salçiçe dhe hamburgerë) përmbajnë shumë yndyrna dhe shtesa të ndryshme: për shembull, fosfor dhe sulfite. Këto kimikate përkeqësojnë gjendjen e lëkurës dhe përshpejtojnë procesin e plakjes së trupit.

Zgjidhja: zvogëloni konsumin e këtij ushqimi.

Tualetet shpëlarëse

Fatkeqësisht, jo të gjithë e dinë se ka disa rregulla që duhet të keni parasysh kur lani tualetin. Sigurisht, të gjithë e dimë se është e rëndësishme të mbajmë zonën e tualetit të pastër dhe t’i lajmë duart. Por shumë njerëz nuk e dinë se ekziston një metodë e saktë e shpëlarjes. Dhe nëse e pastrojmë tualetin me kapakun lart, bakteret dhe mikroorganizmat patogjenë spërkasin në ajër… dhe mund të bien në flokë, rroba dhe lëkurë.

Zgjidhja: ulni kapakun çdo herë para se të shpëlani.