800,000 qytetarë të Koresë së Veriut dalin vullnetarë për të luftuar ndaj SHBA-së - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

800,000 qytetarë të Koresë së Veriut dalin vullnetarë për të luftuar ndaj SHBA-së

NULL NULL
18.03.2023 15:11
North Korea

Koreja e Veriut ka njoftuar se rreth 800,000 qytetarë të saj kanë dalë vullnetarë për t’u bashkuar ose riregjistruar në ushtrinë e vendit për të luftuar kundër Shteteve të Bashkuara.

Rreth 800,000 studentë dhe punëtorë, vetëm të premten, në të gjithë vendin, shprehën dëshirën për t’u regjistruar ose riregjistruar në ushtri për t’iu kundërvënë Shteteve të Bashkuara, raportoi gazeta shtetërore e Koresë së Veriut, Rodong Sinmun.

Pretendimi erdhi pasi Koreja e Veriut lëshoi të enjten raketën e saj balistike ndërkontinentale Hwasong-17 (ICBM) në përgjigje të stërvitjeve ushtarake të vazhdueshme SHBA-Kore e Jugut.

Koreja e Veriut hodhi ICBM në detin midis gadishullit Korean dhe Japonisë, të enjten, disa orë përpara se presidenti i Koresë së Jugut të fluturonte në Tokio për një samit që diskutonte mënyrat për t’iu kundërvënë veriut të armatosur me armë bërthamore.

Raketat balistike të Veriut janë të ndaluara sipas rezolutave të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe lëshimi tërhoqi dënimin nga qeveritë në Seul, Uashington dhe Tokio.

Forcat koreano-jugore dhe amerikane filluan të hënën 11 ditë stërvitje të përbashkëta, të quajtura “Mburoja e Lirisë 23”, të mbajtura në një shkallë të paparë që nga viti 2017 për të kundërshtuar kërcënimet në rritje të Veriut, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un akuzoi Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut për rritjen e tensioneve me stërvitjet ushtarake.