Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

8 miliardë euro mallra të falsifikuara, Grubi tregon si merret përfaqësia e brendeve botërore (VIDEO)

NULL NULL
nga Kiks Kosova 22.03.2023 22:55
Florentina Grubi-Vula
Florentina Grubi-Vula

Është e vështirë që në Kosovë produktet origjinale të mirren si origjinale, edhe pse shiten si të tilla.

Ekziston një “luftë” mes brendeve origjinale dhe tendencës së fabrikave për të kopjuar produktet e tyre, “luftë” kjo e cila prezente është edhe në shumë vende të tjera të botës.

Shitja e produkteve të falsifikuara po u kushton me sekuestrim malli shumë bizneseve, si pasojë e aksioneve të Doganës së Kosovës të cilët realizohen herë pas here, njofton Klan Kosova.

Një aksion të tillë mund ta ndiqni në KIKS Kosova, ku sekuestrohen mbi 5 mijë produkte nga vetëm një biznes.

E lidhur me këtë problematikë për KIKS-in foli avokatja Florentina Grubi-Vula e cila shpjegoi procedurat se si mund të merret përfaqësia e brendeve botërore në Kosovë.

Tutje ajo tregoi se blerja e produkteve të falsifikuara si ato farmaceutike apo teknologjike mund të ndikojnë në shëndetin e njeriut duke e rrezikuar atë.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.