524 civilë të vdekur nga konflikti në Sudan - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

524 civilë të vdekur nga konflikti në Sudan

NULL NULL
12.05.2023 19:20
Sudan

Të paktën 524 civilë janë vrarë në përleshjet mes ushtrisë dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake (RSF) në Sudan.

Në një deklaratë nga Unioni i Mjekëve Sudanezë thuhet se që nga 15 prilli 524 civilë janë vrarë ndërsa 2.872 janë plagosur në përleshjet midis ushtrisë dhe milicive TSF në kryeqytetin Khartoum dhe qytete të tjera, shkruan Anadolu, transmeton Klankosova.tv.

Theksohet se përleshjet vazhdojnë ende në të gjithë vendin dhe se numri i të vdekurve dhe të plagosurve mund të jetë shumë më i madh nëse merren parasysh ata që nuk kanë mundur të arrijnë në spitale për shkak të situatës së sigurisë.

– Konflikti mes ushtrisë dhe RSF-së në Sudan

Mëngjesin e 15 prillit në Khartoum dhe qytete të tjera, shpërthyen përleshje të armatosura midis ushtrisë sudaneze dhe RSF-së.

Mosmarrëveshja mes ushtrisë dhe RSF-së për reformën e sigurisë ushtarake, e cila parasheh “pjesëmarrjen e plotë të RSF-së në ushtri”, ishte kthyer në një konflikt të nxehtë muajt e fundit.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.