Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

50 fakte interesante rreth njeriut që nuk i dinit

NULL NULL
17.08.2018 22:22

Disa fakte interesante dhe ndoshta të pabesueshme rreth trupit të njeriut

 1. Pjesa e vetme e trupit që nuk ka furnizim me gjak është kornea e syrit. Ajo merr oksigjen direkt nga ajri.
 2. Truri i njeriut ka kapacitet kujtese që është i barabartë me më shumë se katër terabajt në një hard drive.
 3. Një fëmijë i porsalindur mund të marrë frymë dhe të gëlltisë në të njëjtën kohë deri në shtatë muaj.
 4. Kafka juaj përbëhet nga 29 kocka të ndryshme.
 5. Impulset nervore të dërguara nga truri lëvizin me një shpejtësi prej 274 km / h.
 6. Një tru i vetëm njerëzor gjeneron më shumë impulse elektrike në një ditë se të gjithë telefonat e botës të kombinuar.
 7. Trupi mesatar njerëzor përmban squfur të mjaftueshëm për të vrarë të gjitha pleshtat në qenie mesatare, mjaft karbon për të bërë 900 lapsa dhe ujë të mjaftueshëm për të mbushur një fuçi 50 litërsh.
 8. Zemra e njeriut pompon 182 milionë litra gjaku gjatë jetës mesatare.
 9. 50.000 qeliza në trupin tuaj vdiqën dhe u zëvendësuan nga të reja kur po lexoni këtë fjali.
 10. Embrioni njerëzor merr shenjat e gishtërinjve brenda tre muajve nga konceptimi.
 11. Zemrat e grave mundën më shpejt se burrat.
 12. Njerëzit me duar të drejta jetojnë mesatarisht nëntë vjet më shumë.
 13. Rreth dy të tretat e njerëzve anojnë kokën e tyre në të djathtë kur puthen.
 14. Personat mesatar harrojnë 90% të ëndrrave të tyre.
 15. Gjatësia e përgjithshme e të gjitha enëve të gjakut në trupin e njeriut është rreth 100,000 km.
 16. Mesatarisht, shkalla e frymëmarrjes së një personi është për një të tretën më e lartë në pranverë sesa në vjeshtë.
 17. Deri në fund të jetës së një personi, ata mund të kujtojnë, mesatarisht, rreth 150 trilionë pjesë informacioni.
 18. Ne humbim 80% të nxehtësisë së trupit tonë nga koka.
 19. Kur skuqeni, stomaku juaj gjithashtu kthehet i kuq.
 20. Ndjenja e etjes ndodh kur humbja e ujit është e barabartë me 1% të peshës trupore, shkruan lexo.al. Humbja e më shumë se 5% mund të shkaktojë zbehje dhe më shumë se 10% shkakton vdekjen nga dehidrimi.
 21. Të paktën 700 enzima janë aktive në trupin e njeriut.
 22. Qeniet njerëzore janë të vetmet gjallesa që flenë në shpinë.
 23. Fëmija mesatar katërvjeçar kërkon 450 pyetje në ditë.
 24. Jo vetëm qeniet njerëzore, por edhe koalët kanë printime unike të gishtave.
 25. Vetëm 1% e baktereve mund të rezultojnë në sëmundjen e trupit të njeriut.
 26. Gjithkush i gjallë në Tokë mund të vendoset në mënyrë të qetë në një kub me anë të gjatësisë prej 1000 metrash.
 27. Emri shkencor për butonin e barkut është kërthizë.
 28. Dhëmbët janë pjesa e vetme e trupit njerëzor që nuk mund të shërohen.
 29. Mesatarisht, një person ka nevojë për shtatë minuta të bjerë në gjumë.
 30. Njerëzit me duar të djathta përtypin pjesën më të madhe të ushqimit në anën e djathtë të gojës së tyre, ndërsa njerëzit me dorën e majtë e bëjnë këtë në të majtë.
 31. Vetëm 7% e njerëzve janë të majtë.
 32. Aroma e mollëve dhe bananeve mund të ndihmojë një person për të humbur peshë.
 33. Nëse lejohen të rriten gjatë gjithë jetës, gjatësia e flokëve të dikujt do të jetë rreth 725 kilometra.
 34. Nga të gjithë njerëzit që mund të lëvizin veshët, vetëm një e treta e tyre janë në gjendje të lëvizin vetëm një vesh.
 35. Gjatë jetës së tyre, një person mesatarisht do të gëlltisë tetë merimanga të vogla.
 36. Pesha totale e baktereve në trupin e njeriut është 2 kg.
 37. 99% e kalciumit që gjendet në trupin e njeriut është në dhëmbë.
 38. Buzët e njeriut janë qindra herë më të ndjeshme sesa pjesa e gishtave të një personi.
 39. Një puthje rrit pulsin e një personi në 100 rrahje për minutë ose më shumë.
 40. Forca totale e muskujve mastikë në njërën anë të nofullës suaj është e barabartë me 195 kilogramë.
 41. Një person kalon 278 lloje të ndryshme bakteriesh tek personi tjetër kur e puthë. Për fat të mirë, 95% e tyre nuk janë të dëmshme.
 42. Parthenofobia është një frikë e virgjëreshave.
 43. Nëse mblidhni të gjithë hekurin që gjendet në trupin e njeriut, ju do të merrni vetëm një kapak të vogël.
 44. Ka më shumë se 100 viruse të ndryshme që shkaktojnë një të ftohur.
 45. Nëse dikush puth një person tjetër për një kohë të caktuar, kjo është shumë më efektive sa i përket higjienës sesa përdorimi i çamçakëzit, pasi normalizon nivelin e aciditetit në zgavrat e tua me gojë.
 46. Mund të humbni 150 kalori në orë nëse goditni kokën në mur.
 47. Qeniet njerëzore janë kafshët e vetme që mund të nxjerrin linja të drejta.
 48. Lëkura e njeriut zëvendësohet tërësisht rreth 1.000 herë gjatë jetës së një personi.
 49. Një person që pi një pako cigare në ditë është duke e bërë të barabartë të pijshëm gjysmë filxhan katran në vit.
 50. Gratë tremben rreth dy herë më pak se burrat.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.