34 vjet nga greva historike kur minatorët u ngujuan nëntokë (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

34 vjet nga greva historike kur minatorët u ngujuan nëntokë (VIDEO)

NULL NULL
20.02.2023 12:15

20 shkurti shënon një datë shumë të rëndësishme në historinë e Kosovës.

34 vjet më parë minatorët e Trepçës filluan grevën e urisë për të mbrojtur Kosovën nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit.

Ishin rreth 1 mijë e 300 minatorë që kishin hyrë në këtë grevë për të mbrojtur ekzistencën e Kosovës dhe autonominë e saj, grevë kjo e cila zgjati tetë ditë.

Greva historike e minatorëve të “Trepçës” e vitit 1989 ishte shndërruar në rezistencë gjithë popullore demokratike e paqësore kundër presioneve të Serbisë për ta ripushtuar Kosovën.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

Klan Kosova pak muaj më parë pati realizuar edhe dokumentarin “Kur foli nëntoka”, kushtuar grevës së minatorëve, të cilin mund ta ndiqni në videon e mëposhtme: