22 vjet nga përfundimi i bombardimeve të NATO-s ndaj caqeve serbe - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

22 vjet nga përfundimi i bombardimeve të NATO-s ndaj caqeve serbe

NULL NULL
10/06/2021

22 vjet janë bërë sot nga përfundimi i bombardimeve të forcave të NATO-s në Kosovë. Urdhrin për këtë e kishte lëshuar Havijer Solana, sekretari i përgjithshëm i NATO-s.

Këshilli i Sigurisë së OKB-së, më 10 qershor e kishte miratuar rezolutën 1244, ku ishin dërguar 37.200 ushtarë të KFOR-it nga 36 shtete.

Ndërsa trupat e parë të NATO-s kishin zbarkuar në Kosovë më 12 qershor të vitit 1999 si dhe ka nisur largimi i forcave të ushtrisë serbe, transmeton Klankosova.tv.