EXIT POLLI I KLAN KOSOVËS: LDK dhe VV prijnë me 30 %, PDK e dyta dhe AAK-PSD e treta

EXIT POLLI I KLAN KOSOVËS: LDK dhe VV prijnë me 30 %, PDK e dyta dhe AAK-PSD e treta

NULL NULL
2 years më parë
Mbi 1 milionë e 972 mijë e 466 qytetarë me të drejtë vote sot patën mundësinë që të votojnë për subjektin e tyre të preferuar dhe pesë kandidatët për deputetë në përbërjen e ardhshme të Parlamentit të Kosovës.

Qytetarët me të drejtë vote të Republikës së Kosovës e kanë shprehur vullnetin e tyre qytetar në zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Sipas Exit Poll-it të realizuar nga Klan Kosova, që nuk paraqet rezultatet zyrtare, partitë politike në vend, në këto zgjedhje, janë renditur kështu:

1: LDK dhe Vetëvendosje me 30%

2: PDK me 22.28%

3: AAK-PSD me 10.58%

4: Nisma – AKR me 4.41%

Të tjera: 2.20%

Më poshtë gjeni edhe grafikat me ulëset në parlament për secilat nga subjektet politike:

Momenti kur Klan Kosova e shpall EXIT POLL-in: