Artistët transformojnë kodrën e Limës me shtëpi ylberi (VIDEO)

Artistët transformojnë kodrën e Limës me shtëpi ylberi (VIDEO)

NULL NULL
1 day më parë

Artistët në Lima po punojnë për të transformuar një lagje në kodër në kryeqytetin peruan.

Dizajnerët planifikojnë të pikturojnë secilën prej më shumë se 1 mijë shtëpive në San Cristobal për të bërë një pikturë gjigante që mund të shihet në të gjithë qytetin. Ata e quajnë Project Rainboë (Projekti ylberi).

Kur të përfundojë, artistët thonë se projekti do të jetë murali më i madh në Peru dhe përmban “Chakanas” shumëngjyrësh, një model nga kulturat e lashta të Andeve.

Kolektivi artistik ‘Energy’, anëtarët e të cilit banojnë në San Cristobal, tha se ata donin të sillnin një vështrim të ri në atë që perceptohet si një zonë e rrezikshme e Lima, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

“Ne donim të ndryshonim mënyrën se si shihet kjo kodër dhe të shihet ndryshe, në një mënyrë më të mirë,” tha muralisti Daniel Manrique.

Punimet e restaurimit dhe pikturës u financuan nga komuna e Limas dhe një kompani private pikture, të cilat besojnë se mund të krijojë vende pune dhe një ndjenjë përkatësie midis banorëve.

Kodrat në Lima, të vendosura në një bregdet të thatë, përbëhen kryesisht nga rëra e shkretëtirës.

Njerëzit që emigruan nga qytetet e largëta në Peru u vendosën në këto zona gjatë dekadave të fundit, me shtëpitë e tyre të lëna pa pikturë me materialet gri dhe kafe të ekspozuara.

Komuna e Limës synon të rinovojë fasadat e shtëpive për të paktën 10 mijë banorë, transmeton Klankosova.tv.