18:28, 22 Shkurt 2020

Veshjet tradicionale dhe Oktoberfest janë klishtë që ju vijnë në mendje njerëzve në mbarë botën kur mendojnë për Gjermaninë.

Të gjitha këto do t’i gjeni në shtetin bavarez dhe kryeqytetin e tij Munih, njofton Klan Kosova.

Por karakteristikat e Munihut nuk përfundojnë me këto – ka shumë më tepër.

Glockenspiel në Marienplatz

 Hofbräuhaus, salla më e njohur e birrës

Kopshti Anglez

Lumi Eisbach për surfing me ujë të akulltë 

Residenz – ky kompleks ndërtesash me arkituekturë luksoze shërbeu si pallati mbretëror i dukëve, të zgjedhurve dhe mbretërve bavarezë.

Pallati Nymphenburg

Muzetë e artit, Pinakothek 

Tradicionalja 

Oktoberfest

“Mënyra e jetës” e Mynihut – Ka disa gjëra në jetë që thjesht nuk mund t’i kapën në një fotografi – si thelbi i Mynihut: një qytet i madh që ende vazhdon të ruajë sharmin dhe ndjesinë e një qyteti të vogël simpatik. Pra, gjithçka që mund të themi në fund të historisë sonë është: Minga, I mog Di!“ (“Munich, ti më pëlqen!”).

Konkurs Pune

Lexo më shumë