​SHBA do t’i bashkohet OKB-së për fuqizimin e të drejtave të grave

​SHBA do t’i bashkohet OKB-së për fuqizimin e të drejtave të grave

NULL NULL
1 month më parë

Shtetet e Bashkuara do të bashkohen me Grupin e Miqve të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) për të eliminuar dhunën ndaj grave dhe vajzave, pasi “kur gratë janë më të suksesshme, vendet janë më të suksesshme”, deklaroi sot ambasadorja e SHBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield.

“Shtetet e Bashkuara dhe administrata e Joe Biden dhe zëvendës presidentes Kamala Harris janë thellësisht të shqetësuara për barazinë gjinore dhe pavarësinë e grave dhe vajzave në botë”, tha diplomatja, përcjellë Klan Kosova.

Ajo foli në një takim jozyrtar të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mbi pjesëmarrjen e grave në proceset e paqes të organizuar me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Grave.

“Ne besojmë se kur gratë punësohen dhe vendet bëjnë më mirë”, tha Linda Thomas-Greenfield.

Grupi i OKB-së, të cilit do t’i bashkohen Shtetet e Bashkuara, është një organ joformal i themeluar vitin e kaluar, duke mbledhur së bashku disa vende që ndajnë pikëpamje të ngjashme mbi të drejtat e grave.

Nën administrimin e republikanit Donald Trump, Shtetet e Bashkuara kanë kundërshtuar vazhdimisht aleatët e tyre tradicionalë mbi gratë, veçanërisht duke kërcënuar me veto ndaj një propozimi të tekstit gjerman mbi të drejtat seksuale dhe riprodhuese në situata lufte.

Linda Thomas-Greenfield njoftoi gjithashtu se Kamala Harris do të mbajë një fjalim në 16 Mars në Komitetin e 65-të mbi Statusin e Grave, duke demonstruar rëndësinë që administrata demokratike i kushton temës.

Kjo ngjarje mobilizon mijëra gra çdo vit në OKB, shkruan kp. Si në vitin 2020, ky vit do të mbahet praktikisht për shkak të pandemisë COVID-19.

“Shtetet e Bashkuara po kthehen në OKB. Ne mbështesim fuqimisht programin e Grave, Paqes dhe Sigurisë në Kombet e Bashkuara,” tha ambasadorja amerikane.