Zonja e Parë e ShBA-së flet për rolin e saj në Shtëpinë e Bardhë, martesën me Joe Biden dhe kandidaturën e 2024-ës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zonja e Parë e ShBA-së flet për rolin e saj në Shtëpinë e Bardhë, martesën me Joe Biden dhe kandidaturën e 2024-ës

NULL NULL
07.03.2023 15:17
Jill Biden Joe Biden

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Dr. Jill Biden paralajmëroi se pjesë të Afrikës Lindore janë “në greminën” e urisë derisa rajoni po përballet me një thatësirë të madhe, duke kërcënuar jetesën dhe aftësinë e familjeve për të ushqyer fëmijët e tyre.

Komentet e saj erdhën në një seri intervistash të dhëna gjerë e gjatë, përgjatë një udhëtimi të fundit pesëditor në Afrikë, që ishin pjesë e “CNN Primetime: Jill Biden Abroad”. Në intervista, ajo ndau mendimet për fushatën presidenciale të vitit 2024, e rënduar në dokumentet e klasifikuara që u gjetën në shtëpinë e tyre në Wilmington, Delaware.  Ajo gjithashtu foli për jetën si zonja e parë, duke përfshirë marrëdhëniet me gratë që mbanin këtë rol në të kaluarën, transmeton KlanKosova.tv.

Ndërsa Bidenët përgatiten për një fushatë të mundshme presidenciale të vitit 2024, zonja e parë u tërhoq mbi shqetësimet për moshën e Presidentit Joe Biden, duke përmendur orarin e tij të fundit të udhëtimit si reflektues të qëndrueshmërisë së tij.

“Sa 30-vjeçarë mund të udhëtonin në Poloni, të hipnin në tren, të shkonin edhe nëntë orë, drejt Ukrainës dhe të takoheshin me Presidentin (Volodymyr) Zelensky?”, ajo tha. “Pra, shikoni burrin. Shihni se çfarë ai vazhdon të bëjë secilën ditë”.

Kandidatja republikane presidenciale, Nikki Haley u ka bërë thirrje politikanëve mbi moshën 75-vjeçare që të bëjnë teste të kompetencës mendore, të cilat zonja e parë i quajti, “qesharake”. E pyetur nëse bashkëshorti i saj, i cili do të ishte 82 vjeç në inaugurimin e tij nëse do të rizgjedhej, do të bënte ndonjëherë një test të tillë, ajo tha, “Ne kurrë nuk do të diskutonim diçka të tillë”.

Gjatë një takimi të gjerë me CNN, Jill Biden tha se ajo “absolutisht” beson burri i saj do të kandidojë për rizgjedhje më 2024, duke thënë se ajo është “e gjitha për të”. Por edhe zonja e parë la të hapur që bashkëshorti i saj është ai që vendos nëse s’do të kandidojë.

“Është vendimi i Joe”, tha ajo. “Dhe ne mbështesim çdo gjë që ai dëshiron të bëjë. Nëse ai është brenda, ne jemi atje. Nëse ai dëshiron të bëjë diçka tjetër, ne jemi gjithashtu me të”.

Zonja e parë tha se familja e saj nuk ka pasur një takim përfundimtar për të diskutuar një ofertë për rizgjedhjeje siç ka qenë tipike për klanin Biden në të kaluarën, duke thënë se në vend të kësaj ka pasur një seri bisedash të vazhdueshme me fëmijët dhe nipërit e tyre.

Ajo tha se vala e hetimeve ndaj djalit të saj, Hunter Biden, një objektiv i shpeshtë për Republikanët, nuk ka ndikuar në atë që familja po e mendon për vitin 2024.

“Unë e dua Hunterin dhe do ta mbështes… në çdo mënyrë që të mundem. Dhe kështu i shoh gjëra”, tha ajo.

Edhe zonja e parë peshoi për herë të parë zbulimin që dokumente të klasifikuara u gjetën në rezidencën e presidentit në Wilmington dhe një zyrë private në Uashington DC, gjë që bëri që Departamenti i Drejtësisë të caktojë një përfaqësues të posaçëm për ta hetuar çështjen.

“Isha vërtet e befasuar. Ne nuk e kishim idenë”, tha ajo, duke vënë në dukje se dokumentet në Wilmington ishin në garazhin e shtëpisë së tyre.

“Më beso, Arlette, nuk kam qenë – dua të them – nuk kam kohë të shkoj përmes, ju e dini, kutitë në garazh. Nuk e kishim idenë se ata ishin as atje poshtë”.

Zonja e parë në Afrikë

Zonja e parë udhëtoi në Afrikë për vizita në Namibi dhe Kenia për të theksuar angazhimin e Shteteve të Bashkuara ndaj rajonit në një kohë kur Rusia dhe Kina kanë hyrë në rrugë kontinentit.

“Amerika dëshiron të vazhdojë të sigurojë vendet dhe liderët e Afrikës, si – ‘Ne nuk ju harrojmë’, ‘E dini, ne ishim izolacionistë, pothuajse për katër vitet e fundit në administratë”, tha ajo në një kritikë ndaj ish-presidentit Donald Trump. “Duam të themi, ‘Hej, ne jemi kthyer’”.

Ai përmendi udhëtimin e saj të gjashtë në Afrikë pasi kishte udhëtuar në këtë kontinent pesë herë duke qenë zonja e dytë. Ajo u fokusua në dhënien e mesazheve për fuqizimin e grave, rininë angazhimin dhe nevojën për të ruajtur demokracinë.

Biden theksoi gjithashtu programet e financuara nga PEPFAR, ku u fokusua në nismën e epokës Bush në luftën kundër HIV/AIDS në mbarë globin, e cila këtë vit feston 20-vjetorin e saj.

Në ditën e saj të fundit në Kenia, zonja e parë dukej se do ta shprehte vëmendjen te thatësira e madhe që kishte prekur rajonin.  Ajo udhëtoi në fshatin rural të Lositetit në Qarkun Kajiado për të vizituar klinikën shëndetësore që ofron shërbime për komunitetin.

Gati 500 pacientë, shumë prej të cilëve fëmijë, morën trajtim atë ditë, duke përfshirë edhe kontrolle mjekësore dhe të kequshqyerjes si dhe ndihmë ushqyese, sipas Agjencisë së SHBA-së për Zhvillim Ndërkombëtar.

“Bagëtia po ngordh. Nuk ka ujë. Nuk ka bar. Nuk ka drithëra. Nënat nuk kanë qumësht. Ato nuk janë në gjendje t’i ushqejnë fëmijët e tyre. Është një problem i madh”, tha ajo. “Unë jam këtu përpara se të bëhet më keq, të përpiqem të krijoj ndërgjegjësim dhe të them, ‘Si mund të gjejmë zgjidhje për këto probleme madhore?’”.

Në Kenia, zyrtarët thonë se më shumë se 4 milionë njerëz kanë qasje të pamjaftueshme në ushqim, me këto shifra pritet të rritet mbi 5 milionë në muajt e ardhshëm.

Zonja e parë vuri në dukje se SHBA ofron 70 përqind të ndihmës financiare për të prekurit nga thatësira në këtë rajon dhe u kërkoi vendeve të tjera të ofrojnë më shumë ndihmë.

“Të gjithë duhet të mblidhen për t’u siguruar që këta njerëz të mos vdesin për shkak të thatësirës”, tha ajo. “Sepse më besoni… ata nuk kanë asgjë. Ata nuk kanë asgjë dhe fëmijët e tyre janë të kequshqyer”.

Në vitin 2011, Biden vizitoi të njëjtin rajon për të nënvizuar ndikimin e thatësirës dhe urisë. Ajo vizitoi kampin më të madh të refugjatëve të vendit në Dadaab, ku më shumë se 100,000 somalezë refugjatë ikën në mes të urisë dhe konfliktit.

“Ne jemi në greminë, mendoj për urinë”, tha ajo për CNN. “Ne jemi në zgrip. Duhet vepruar tani”.

Reflektimi për Jimmy Carter dhe zonjat e tjera të para

Zonja e parë ka reflektuar edhe për trashëgiminë e ish-presidentit Jimmy Carter, i cili së fundmi filloi të marrë kujdesin strehimore.

“Unë mendoj se ai do të mbahet mend si një humanitar i madh, dua të them, gjithçka që ka bërë për të ndihmuar njerëzit”, tha ajo. “Ai nuk u ndal kurrë. Ai kurrë nuk pushoi së ndihmuari amerikanët, pavarësisht nëse ishte “Habitat for Humanity”, ndërtimi i shtëpive ose shkuarja në komunitete, apo udhëtimi nëpër botë duke ndihmuar njerëz anembanë”.

Presidenti dhe zonja e parë vizituan Carterin dhe gruan e tij, ish-Zonjën e Parë, Rosalynn Carter, në shtëpinë e tyre në Plains, Georgia, në vitin 2021. Dr. Biden tha se të dy burrat “biseduan për politikën gjatë gjithë kohës dhe çfarë po ndodhte, dhe ata kanë një lehtësi të vërtetë me njëri-tjetrin”, dhe ajo vlerësoi martesën shtatë dekadash të çiftit.

“Ajo është shumë pjesë e jetës së tij”, tha ajo. “Është një partneritet vërtet i fortë”.

Biden tha se Rosalynn Carter “ka qenë gjithmonë shumë mbështetëse, siç kanë thënë sinqerisht, shumica e zonjave të para”.

“Nëse keni nevojë ndonjëherë për ndonjë gjë ose dëshironi të flisni ose nëse ka diçka … në mendjen tuaj, ose nëse unë mund t’ju ndihmoj në një farë mënyre, ata të gjithë kanë qenë të mrekullueshëm”, tha ajo.

E pyetur nëse ka folur me ish-zonjën e parë Melania Trump, ajo u përgjigj: “Jo me Melanian”.

Zonja e parë tha se ka në plan të ofrojë këshilla për bashkëshortet e para të ardhshme, duke thënë se “nëse ato kërkojnë, sigurisht, dua të them, është një numër shumë i vogël, në këtë pikë, i grave, dhe mendoj se ne duhet ta mbështesim njëra-tjetrën”.

Një vështrim mbi martesën Biden

Biden ofroi gjithashtu një dritare në martesën e saj, duke thënë se ajo ruan një “ekuilibër të mirë” në martesë në kuptimin e njohurive dhe këshillave që ajo i ofron burrit të saj.

“Sigurisht që unë i tregoj atij histori dhe kam gjëra që kam parë dhe gjëra që njerëzit duan dhe se ku janë sfidat e tyre”, tha ajo.

“Pra, nuk është se jam unë sikur mbajë peshën.  Është sikur, më lejoni të tregoj çfarë pashë ose çfarë dëgjova, ose çfarë po më thonë njerëzit”.

“Është në atë kontekst sepse jam jashtë çdo ditë. Unë jam në klasë. Unë jam jashtë, ju e dini, diku në Shtetet e Bashkuara”, shtoi ajo. “Unë mendoj se është vërtet një bilanc i mirë.”

Biden tha se burri i saj e ndihmon atë të kuptojë se ka mënyra të ndryshme për të parë çështjet dhe pikëpamjet.

“Epo, ndonjëherë jo, mund të mos i shoh gjërat nga këndvështrimi i tij. Le ta themi kështu. Dhe kështu, ai ofron të dyja palët”, tha ajo. “Unë jam gjithmonë më mirë sikur ‘Ky person ndihet kështu’. ‘Po, por kjo është arsyeja pse ata’ – ju e dini, ai është shumë i mirë në këtë – duke kuptuar pse njerëzit ndjehen ashtu siç bëjnë. Ai i kupton të dyja palët, gjë që është pjesë e forcës së tij”.

Biden, e cila ka qenë e martuar me presidentin për gati 46 vjet, ka thënë prej kohësh se ajo nuk është një këshilltare e burrit të saj, por ajo është partnerja e tij më e besueshme dhe zotëron një sasi të konsiderueshme ndikimi brenda Shtëpisë së Bardhë.

Çifti flet shpesh me tekst dhe FaceTime gjatë gjithë ditës, siç thonë të dy janë me orare të ngarkuara me punë dhe udhëtime, me zonjën e parë duke thënë se presidenti “thërret shumë”.

Biden tha se ajo “u lut shumë” kur burri i saj bëri një qëndrim shumë të fshehtë ndaj Kievit,  Ukrainë  – një zonë aktive lufte ku ushtria amerikane nuk ka kontroll nga muaji i kaluar.

“Isha vërtet e shqetësuar. Por ju e dini, një gjë, dhe këtë duhet ta them me gjithë zemër. Një gjë në të cilën besoj vërtet është forca e ushtrisë sonë dhe se si gjithçka ishte kaq e planifikuar jashtë, Shërbimi Sekret, dhe se çfarë pune të mahnitshme ata bënë, në tërheqjen e udhëtimit, dhe duke e mbajtur burrin tim të sigurt”, tha ajo.

Një zonjë e parë unike

Biden luan një rol unik si zonja e parë, e para që mban një punë me orar të plotë të paguar jashtë Shtëpisë së Bardhë. Ajo jep mësim anglisht dhe shkruan me orar të plotë në Kolegjin e Komunitetit të Virxhinas Veriore, një punë që ajo e mbajti edhe për tetë vitet e saj si zonja e dytë kur burri i saj ishte zëvendëspresident.

Nga qëndrimi i saj në Shtëpinë e Bardhë, ajo ka kaluar kohë duke mbrojtur çështjet e arsimit, duke ndihmuar familjet ushtarake përmes iniciativës së saj “Joing Forces” dhe duke punuar për t’i dhënë fund kancerit përmes “Cancer Moonshot”. Zonja e Parë është një nga më të mirat e administratës Biden në Cancer Moonshot. Zonja e parë është një nga më të shpeshtat e administratës Biden që përdorën si zëvendësues në ngjarje mbarë vendit.

“Mendoj se është e gjitha kaq interesante dhe vërtet përmbushëse për mua si mësuese dhe si grua, për të parë fuqizimin e vajzave të tjera të reja dhe se si arsimohen ato”, tha ajo kur u pyet se si i balancon dy rolet. “Nuk ka asgjë nga e cila mund të heq dorë”.

“Me të vërtetë ndihem sikur jam rritur shumë në këtë rol, për shkak të mundësive që kam pasur duke pasur parasysh nëse po udhëton në Afrikë, apo nëse po udhëton në Nebraska”, shtoi ajo. “Shoh kaq shumë komunitete të ndryshme dhe takoj njerëz nga sfera të ndryshme të jetës”.

Biden tha se përvojat e saj si edukatore dhe zonjë e parë e kanë ndihmuar atë të krijojë lidhje me njerëz gjatë udhëtimeve të saj jashtë vendit, e cila ka përfshirë udhëtimet në 10 vende në dy vitet e para të saj në Shtëpinë e Bardhë.

“Joe priret drejt politikës”, tha ajo. “Unë mundohem, e dini, të hyj pak, ndoshta pak më butë në këtë drejtim”.

Ndërsa ishte në Afrikë, Biden zhvilloi ngjarje me zonjat e para të Namibisë dhe Kenisë, duke i thënë CNN se është e rëndësishme për të kultivuar këto lloj marrëdhëniesh jashtë vendit.

“Një gjë që Joe më mësoi është se e gjithë politika është personale dhe kjo është e vërtetë sepse dikur kur t’i keni këto lidhje, mendoj se mund të telefononi dikë kur keni nevojë për ndihmë, kur ju duhet të ngriheni lart, kur mund të mbështesni programet ” tha ajo./KlanKosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.