Zjarri përfshin parkun kombëtar në Portugalinë qendrore - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zjarri përfshin parkun kombëtar në Portugalinë qendrore

NULL NULL
11/08/2022

Një zjarr ka shpërthyer në parkun natyror “Serra da Estrela”, një rajon malor në Portugalinë qendrore që bën pjesë në Unesco.

Më shumë se një mijë zjarrfikës u mobilizuan të mërkurën në përpjekje për të kontrolluar zjarrin që ka përfshirë rajonin prej disa ditësh, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Zjarri shpërtheu të shtunën në komunën e Covilha dhe tashmë ka shkatërruar të paktën 3,000 hektarë pyje.