Zjarret në Turqi rrezikojnë edhe resortet në Antalia (VIDEO)

Zjarret në Turqi rrezikojnë edhe resortet në Antalia (VIDEO)

NULL NULL
2 months më parë

Mijëra zjarrfikës po luftojnë me zjarret në fshatrat dhe resortet në brigjet Mesdhetare dhe Egjeut të Turqisë, në rajonin e Antalias.

Katër persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë të lënduar janë dërguar në spital, njofton Klan Kosova.

Për këtë, autoritetet kanë nisur një hetim për të parë nëse disa nga zjarret ishin rezultat i zjarrvënies.

Gjatë një vizite në Manavgat, Ministri i Bujqësisë i Turqisë, Bekir Pakdemirli, tha se vënia nën kontroll e zjarreve mund të marrë kohë.

Disa nga turistët e resorteve u detyruan të lënë hotelet për shkak të frikës.

Deri tash janë përhapur afër 60 zjarre dhe kanë që tri ditë që kanë nisur.