11:11, 23 Gusht 2019

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se numri rekord i zjarreve në pyjet në Amazon është një “krizë ndërkombëtare” që duhet të kryesojë axhendën në samitin e G7 të kësaj fundjave.

“Shtëpia jonë po digjet”,  ka cicëruar ai në twitter, njofton Klan Kosova.

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro u përgjigj duke akuzuar Emmanuel Macron se përdori çështjen për “përfitim politik”.

Ai tha se thirrjet për të diskutuar zjarret në samitin e G7 në Biarritz, në të cilin Brazili nuk po merr pjesë në, evokojnë “një mentalitet të gabuar kolonialist”.

Pylltaria mw e madhe në botë, Amazon është një dyqan jetësor i karbonit që ngadalëson ritmin e ngrohjes globale.

Prodhon një të pestën e oksigjenit në botë dhe rreth 20% të ujit të saj të freskët, sipas Fondit Botëror për Natyrën (WWF).

Ajo është gjithashtu shtëpi për rreth tre milion lloje të bimëve dhe kafshëve, dhe një milion njerëz indigjenë, njofton Klan Kosova.

Konkurs Pune

Lexo më shumë