Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zgjedhjet më të rëndësishme të Suedisë, 1/4 e votuesve ende të pavendosur

NULL NULL
09.09.2018 12:00

Suedezët po votojnë në zgjedhjet që po quhen si zgjedhjet më të rëndësishme të Suedisë për dekada, transmeton Klan Kosova.

Qendrat e votimit u hapën sot në orën 8:00 lokale. Votuesit do të hedhin tre vota të veçanta për zgjedhjet e përgjithshme, zgjedhjet rajonale dhe zgjedhjet lokale.

Rreth 3 milionë suedezë mendohet të kenë votuar muajin e kaluar, kur para votimi u hap më 22 gusht.

Interesimi kryesor është nëse demokratët e Suedisë së djathtë ekstreme (SD), një parti me rrënjë neo-naziste  mund të shfaqen si partia më e madhe e vetme në një vend të njohur për cilësinë e lartë të jetës dhe zhvillimin e shtetit të mirëqenies.

Sondazhet sugjerojnë se SD mund të marrë rreth 20 përqind të votave, më tepër se 13 përqind që shënoi në zgjedhjet e vitit 2014.

Në përgjithësi, sondazhet parashikojnë grindje politike. Blloku i krahut të majtë, i përbërë nga Social Demokratët dhe Partia e Majtë, u mbështet nga pothuajse 40 përqind e votave, ndërsa Aleanca katërpartiake e qendrës së djathtë shkoi ngushtë me 38.5 përqind.

Kryeministri Stefan Lofven, kur votoi dhe ka ndarë disa fjalë me shtypin. “Këto zgjedhje janë për mirësjellje, dhe ne jemi për mirësjellje”, tha ai.

Rreth 7.5 milionë njerëz kanë të drejtë të votojnë sot dhe pjesëmarrja është tradicionalisht e lartë në Suedi, duke goditur 85.8 për qind në 2014.  Më shumë se një e katërta e votuesve mbeten të pavendosur duke shkuar në votimin e së dielës, sipas një sondazhi të Sifo të botuar të mërkurën.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.