Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zelensky: Rusia është në panik, ndërsa po marshojmë më në lindje

NULL NULL
20.09.2022 08:34

Ukraina pretendon se trupat e saj kanë marshuar më tej në lindje në territorin e braktisur kohët e fundit nga Rusia.

“Pushtuesit janë qartazi në panik”, tha presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, mbrëmjen e të hënës duke shtuar se ai tani është i fokusuar në “shpejtësinë” në zonat e çliruara.

“Shpejtësia me të cilën lëvizin trupat tona. Shpejtësia në rivendosjen e jetës normale”.

Zelensky la të kuptohej se do të ketë një videoadresim në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, të mërkurën, për t’iu bërë thirrje vendeve që të përshpejtojnë dërgimin e armëve dhe ndihmave.

“Ne po bëjmë gjithçka për t’u siguruar që nevojat e Ukrainës do të plotësohen në të gjitha nivelet – mbrojtjes, financiare, ekonomike, diplomatike”.

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë rimarrë kontrollin e fshatit Bilohorivka dhe po përgatiten të rimarrin provincën Luhansk nga pushtuesit rusë, tha guvernatori Serhiy Haidai.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.