Zelensky planifikon të takohet me Xi Jinping - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zelensky planifikon të takohet me Xi Jinping

NULL NULL
24.02.2023 20:30
Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se planifikon të takojë liderin kinez Xi Jinping.

Ai nuk tha se kur mund të zhvillohet një takim i tillë, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

“Kam në plan të takoj Xi Jinping dhe besoj se kjo do të jetë e dobishme për vendet tona dhe për sigurinë në botë”, tha ai në një konferencë shtypi.

Kina ka lidhje të ngushta me Rusinë, por ka synuar të paraqitet si një ndërmjetës i mundshëm i paqes në ditët e fundit – dhe sot ka paraqitur një “plan paqeje” prej 12 pikash.

Presidenti ukrainas tha se interesi i Kinës për paqen nuk ishte “i keq”.

“Kina ka treguar mendimet e saj. Unë besoj se fakti që Kina filloi të flasë për Ukrainën nuk është keq”, tha ai.