Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zelensky nderon ushtarin e paarmatosur që u filmua duke u qëlluar

NULL NULL
13.03.2023 15:14
Zelensky nderon ushtarin

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka nderuar një ushtar ukrainas të zënë rob, i cili u filmua me sa duket duke u vrarë nga trupat ruse javën e kaluar.

Oleksandr Matsievskiy ishte i paarmatosur kur u filmua duke pirë një cigare dhe duke bërtitur “Lavdi Ukrainës” përpara se të vritej.

Pamjet kanë bërë që Moska të përballet me akuza të reja për krime lufte.

Të dielën, Zelensky i dha 42-vjeçarit “Heroin e Ukrainës” – nderimi më i lartë i vendit.

“Sot i kam dhënë titullin Hero të Ukrainës ushtarit Oleksandr Matsievskiy”, tha Zelensky në fjalimin e tij të natës nga Kievi.

“Një njeri që të gjithë ukrainasit do ta njohin. Një njeri që do të mbahet mend përgjithmonë. Për trimërinë e tij, për besimin e tij në Ukrainë dhe për “Lavdi Ukrainës”.

Matsievskiy, një snajperist që shërbeu me një njësi nga rajoni verior i Chernihiv, besohet të jetë vrarë në fund të vitit të kaluar gjatë luftimeve në qytetin lindor të Bakhmutit, të cilin Rusia është përpjekur ta kapë për muaj të tërë në një luftë rrënqethëse. .

Fjalët e fundit të ushtarit, “Lavdi Ukrainës”, u bënë të njohura në mesin e ukrainasve të zakonshëm pasi Rusia aneksoi gadishullin jugor të Krimesë të Ukrainës në 2014. Ajo ka parë një rigjallërim pas pushtimit në shkallë të plotë të Moskës që filloi vitin e kaluar.

Në pamjet – që besohet të jetë një ushtar rus – dëgjohet duke thënë “vdis” dhe duke përdorur një eksploziv pasi i burgosuri i luftës (POË) vritet.

Konfuzioni fillimisht mbretëroi mbi identitetin e ushtarit dhe ai fillimisht u identifikua gabimisht nga ushtria ukrainase si Tymofiy Shadura, një tjetër ushtar i zhdukur që kishte luftuar në Bakhmut

Autoritetet e Ukrainës kanë thënë se vrasja është “një tjetër provë se kjo luftë është gjenocidale” dhe kanë nisur një hetim penal, duke u zotuar se do të ndjekin autorët.

Rusia nuk e ka komentuar publikisht videon.

Në një deklaratë të lëshuar të hënën, ministria e jashtme moldave tha se Matsievskiy ishte gjithashtu një shtetas moldav dhe dënoi vrasjen e tij, duke akuzuar Moskën për kryerjen e krimeve të luftës.

Kievi dhe aleatët e saj perëndimorë kanë akuzuar trupat ruse për kryerjen e krimeve masive të luftës – duke përfshirë torturën, përdhunimin dhe vrasjen – që kur presidenti Vladimir Putin urdhëroi pushtimin. Rusia i mohon akuzat, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Javën e kaluar, në një intervistë për gazetën gjermane Bild, nëna e Matsievskiy identifikoi djalin e saj dhe tha se ai kishte punuar si elektricist në kryeqytetin ukrainas Kiev para luftës.

“Ai qëndronte atje pa armë, por në të njëjtën kohë, ai ishte krenar që ishte ukrainas” tha ajo, transmeton Klankosova.tv

“Ai ishte gjithmonë jashtëzakonisht i guximshëm. Në atë moment, e vetmja armë me të cilën ai mund të mbrohej ishte të thoshte: Slava Ukraini [Lavdi Ukrainës]!”

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.