Zelenksy i tregon kryeministrit japonez për situatën në vijën e frontit në Ukrainë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zelenksy i tregon kryeministrit japonez për situatën në vijën e frontit në Ukrainë

NULL NULL
21.05.2023 16:07
Volodymyr Zelensky

Derisa samiti i G7-ës është duke përfunduar, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka dhënë detaje për takimin e tij që e pati me kryeministrin e Japonisë, Fumio Kishida.

Ai e ka falënderuar Japoninë për paketën e ndihmës financiare prej 7.6 miliardë dollarësh të shpallur në prill dhe vendimin për të pranuar ushtarakët ukrainas për trajtim, si dhe dhurimin e 100 kamionëve.

Gjithashtu gjatë takimit, Zelensky e informoi kryeministrin për situatën në vijën e frontit dhe rëndësinë e ruajtjes së sanksioneve japoneze ndaj Rusisë, së bashku me investimet japoneze dhe përfshirjen në rindërtimin e Ukrainës, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO