Zejnullahu: Kërkuesit e shkarkimit tim, të ligë e të pa kurajo - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zejnullahu: Kërkuesit e shkarkimit tim, të ligë e të pa kurajo

NULL NULL
06/10/2015

Rektori i Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu, u është kundërpërgjigjur 28 anëtarëve të Senatit të cilët kërkuan me shkesë zyrtare shkarkimin e tij, njofton Klan Kosova.

Listës së nënshkruesve i prinë disa dekanë, ndërsa nënshkrimet e tyre i kanë vënë edhe anëtarët e Parlamentit Studentor.

“Sikur të njëjtit të kishin punuar ose ta kishin ngritur zërin për ta mbrojtur UP-në sa herë që universiteti ynë sulmohet përmes korrupsionit, plagjiaturës e sjelljeve joetike, institucioni ynë do t’i kishte punët shumë mirë”, ka thënë Zejnullahu.

Ai ka deklaruar se po ata që kërkojnë largimin e tij “nuk kanë kurajo të ballafaqohen me të ligat e Universitetit e disa nganjëherë i kontribuonin aktivisht atyre”.

“Reagimi i tyre vije pikërisht kur në UP është filluar vendosja e rregullit dhe përjashtimi i të ligave”, ka shkruar Zejnullahu në një letër dërguar mediave.

Rektori Zejnullahu shkruan edhe se ai do të vazhdojë punën et ij për avancimin akademik, duke mos lejuar personat partiakë e korrupsionin të ndërhynë.

Ndërsa në shkresën në adresë të Këshillit Drejtues të Universitetit numërohen 10 arsye për shkarkimin e rektorit. Ndër arsye përmenden shkeljet ligjore, bllokimi i mbledhjeve të Senatit, ndërprerja e konkurseve të doktoratës, injorimi dhe mospërfillja e Parlamentit Studentor e të tjera.

klankosova.tv