Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zbulimi i ri i testimit për drogën

NULL NULL
03.06.2015 12:43

Një metodë e re zbulimi jo invasive nga shkencëtarët është prezantuar për testimin e drogës.

Këtë metodë shkecëtarët e konsideruan shumë të rëndësishme dhe se procedura e saj shkon vetëm me një gjurmë gishti dhe menjëherë rezultatet mund të zbulohen.

Ajo që është edhe më e rëndësishme dhe më tërheqëse për këtë metodë është se mund të bëjë dallimin në mes prekjes së drogës dhe inhalimit të saj.

Pasi përdorimi i drogës është një ndër betejat e shoqërisë së sotme, e cila shkakton shumë aksidente, dhe krime të ndryshme, shkencëtarët nga Holanda dhe Britania e Madhe i analizuan gjurmët e gishtave të individëve të cilët ishin të varur nga droga. Në të kaluarën testimi i gjurmëve të gishtave mundësonte vetëm nëse kishte kontakte me drogën apo jo.

Ndërsa sot ky test mundëson edhe zbulimin nëse keni inhalatuar drogën, shkruan Wespeakscience.com, transmeton Klan Kosova.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.