Zakharova me kritika pasi asnjë zyrtar rus nuk u ftua të marrë pjesë në funeralin e Mbretëreshës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zakharova me kritika pasi asnjë zyrtar rus nuk u ftua të marrë pjesë në funeralin e Mbretëreshës

NULL NULL
18/09/2022

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, e ka dënuar vendimin e Britanisë së Madhe për të mos ftuar zyrtarët rusë për të marrë pjesë në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II, të hënën.

“Ne e shohim këtë si përdorim të tragjedisë kombëtare, e cila ka prekur zemrat e miliona njerëzve në mbarë botën, për qëllime gjeopolitike për të larë hesapet me vendin tonë, e pamoralshme”, tha Zakharova.

Marrëdhëniet diplomatike midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Rusisë janë shembur që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia. Një zëdhënës i presidentit rus Vladimir Putin kishte thënë tashmë se lideri rus “nuk po e konsideronte” pjesëmarrjen në funeralin.

Nuk janë ftuar as përfaqësues nga Siria, Venezuela, Afganistani, Biellorusia dhe Mianmari.