21:10, 12 Korrik 2016

Bastien Toma është futbollist 17 vjeçar me prejardhje nga Kosova që luan në ekipin zviceran FC Sion U21.

Ai po ashtu ka zhvilluar ndeshje edhe me të rinjtë e përfaqësueses Zvicerane në kualifikimet e kampionatit evropian, njofton Klan Kosova.

Vitin e kaluar ai nënshkroi kontratë profesionale me FC Sion e cila ka afat deri në qershorin e vitit 2020.

Bastien Toma i ka rënë në sy edhe gjigantit të veshjeve sportive Adidas që e ka sponsor.

Kosovari që jeton në Zvicër e ka edhe menaxherin e njohur, Michel Urscheler që njëkohësisht ka edhe Berat Xhymshitin, si dhe ndër të shumtë kishte Ivan Rakitic deri sa u transferua te Sevilla.

Kronikë nga Emanuell Syla.

Konkurs Pune

Lexo më shumë