Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Yjet i bëjnë homazh mbretëreshës së Rock and Roll-it

NULL NULL
25.05.2023 08:40
tina turner

Këngëtarja e lindur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës vdiq paqësisht në shtëpinë e saj pranë Cyrihut në moshën 83-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë.

Homazhet kanë vërshuar për Tina Turner pasi ajo ndërroi jetë të mërkurën, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Të famshmit dhe fansat në mbarë botën i bënë homazhe Turner, me Beyoncé që e quajti atë “mishërim i pasionit dhe fuqisë”.

Këngëtarja e ndjerë – e cila filloi jetën si bijë fermeri – u vlerësua nga shumë për tejkalimin e viteve të abuzimit në familje, ndërsa ndihmoi dhe frymëzoi të mbijetuarit e tjerë.

Turner ishte një nga këngëtaret më të dashura të rock-ut, e njohur për karizmin e saj në skenë dhe një varg hitesh, duke shitur më shumë se 180 milionë albume në mbarë botën në një karrierë që përfshin shtatë dekada.

Këngëtarja u bashkua me bashkëshortin Ike Turner për një seri dinamike të rekordeve hit dhe shfaqjeve live në vitet 1960 dhe 1970, përpara se të triumfonte në moshën e mesme me top-listën “What’s Love Got to Do With It”.

Turner ishte ndër të parët e famshëm që foli hapur për abuzimin në familje që pësoi gjatë martesës me Ike.

Suksesi i saj në listë erdhi pas divorcit të tyre në 1978, me shumë këngë që i referoheshin arratisjes së saj.

Women’s Aid, një shoqatë bamirësie, lavdëroi këngëtaren amerikane: “Ajo gjithmonë do të jetë thjesht më e mira”.

Turner kishte një zë të fuqishëm në skenë, duke i dhënë asaj titullin Mbretëresha e Rock and Roll-it. Një energji dhe pasion i tillë sillte kënaqësi për fansat në koncertet e saj, të cilët gjithmonë dilnin të impresionuar.

Ajo fitoi tetë çmime Grammy dhe u vendos në Rock ‘n’ Roll Hall of Fame në 2021 si artiste solo. Më parë ajo kishte qenë atje së bashku me ish-bashkëshortin e saj Ike.

Shtëpia e Bardhë e ka cilësuar si “humbje masive” vdekjen e këngëtares rock, ndërsa Obamas e lavdëruan atë për “këndimin e së vërtetës së saj përmes gëzimit dhe dhimbjes”.

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, vuri në dukje fillimet modeste të Turner në fermë dhe përshëndeti “talentin e saj një herë në brez”.

Homazhet nga bota e muzikës dhe modës kanë vërshuar edhe në rrjetet sociale.

 

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.